Belehrad 29. decembra (TASR) - Srbská volebná komisia dnes oznámila, že funkčné obdobie srbského prezidenta Milana Milutinoviča sa skončilo. Tým vypršala aj jeho imunita, ktorou Juhoslovanská zväzová republika (JZR) zdôvodňovala svoje rozhodnutie nevydať ho haagskemu tribunálu OSN pre vojnové zločiny.
Milutinovič je obvinený spolu s bývalým juhoslovanským prezidentom Slobodanom Miloševičom a ďalšími troma vysokými juhoslovanskými predstaviteľmi zo zločinov proti albánskej menšine v Kosove v roku 1999.
JZR odmietla vydať Milutinoviča haagskemu Medzinárodnému trestnému tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY), pretože ho ako srbského prezidenta chránila imunita. Predsedníčka srbskej volebnej komisie Ljiljana Santičová dnes uviedla, že jeho päťročné funkčné obdobie sa končí už dnes, a nie 5. januára, ako sa uvádzalo predtým. "Milutinovič zložil prísahu 29. decembra 1997 a potom nastúpil do úradu," uviedla Santičová pre britskú agentúru Reuters.
ICTY už predtým oznámil, že keď sa Milutinovičovo funkčné obdobie skončí, nebude už existovať žiadny dôvod, aby nebol predvedený pred súd v Haagu.
Milutinovič zostal vo funkcii srbského prezidenta po tom, čo reformné sily v októbri 2000 donútili juhoslovanského exprezidenta Slobodana Miloševiča odstúpiť.
Srbský premiér Zoran Djindjič vo štvrtok oznámil, že po skončení Milutinovičovho funkčného obdobia už nebudú existovať žiadne právne alebo technické prekážky, aby sa nemohol ísť do Haagu. Bolo by však lepšie, keby tam išiel dobrovoľne, zdôraznil.
Juhoslovanský denník Glas Javnosti dnes zverejnil názor štátneho tajomníka juhoslovanského ministerstva spravodlivosti Nebojšu Sarkiča, ktorý sa vyjadril, že nevidí žiadny dôvod, prečo by mal byť Milutinovič vydaný ihneď. "Ak chce niekto ísť dobrovoľne, prečo by mu nemalo byť dovolené rozlúčiť sa so svojou rodinou, navštíviť svojho lekára, zubára," povedal Sarkič pre denník.
Belehrad je pod tlakom, aby plne spolupracoval s tribunálom, ktorý sa ponosuje, že mu JZR neumožnila neobmedzený prístup k požadovaným dokumentom a nezatkla tých, ktorých súd hľadá. V piatok juhoslovanská rada obrany štátu odtajnila niektoré z dokumentov, ktoré tribunál OSN od JZR požaduje.
Belehrad vydal bývalého juhoslovanského prezidenta Miloševiča v roku 2001. Od februára tohto roku ho súdi haagsky tribunál OSN na základe obvinení z genocídy a ďalších vojnových zločinov v Kosove, Bosne a Chorvátsku. Miloševič odmietol uznať jurisdikciu súdu.
Do zvolenia nového srbského prezidenta bude túto funkciu dočasne vykonávať predsedníčka srbského parlamentu Nataša Mičičová.