Záhreb 8. júla (TASR) - Chorvátsky reformistický kabinet po napätom sobotňajšom krízovom zasadaní súhlasil so zatknutím osôb obvinených Medzinárodným trestným tribunálom OSN pre bývalú Juhosláviu (ICTY) zo spáchania vojnových zločinov a ich vydaním do Haagu.
Rozhodnutie o vydaní dvoch Chorvátov haagskemu súdnemu tribunálu viedlo k okamžitému odstúpeniu štyroch ministrov z najvýznamnejšieho Račanovho koaličného partnera - Chorvátskej sociálnoliberálnej strany (HSLS) a v Záhrebe vyvolalo vážnu vládnu krízu. Odchod z vlády ohlásili okrem iných aj minister obrany Jozo Radoš a podpredseda chorvátskej vlády Goran Granič.
S ohľadom na túto skutočnosť premiér Ivica Račan po desaťhodinovom krízovom zasadaní kabinetu oznámil, že budúci týždeň požiada v parlamente o vyjadrenie dôvery.
Podľa prvých špekulatívnych správ chorvátskych médií ide v prípade obžalovaných o armádnych generálov Ante Gotovinu a Rahima Ademiho. Gotovina sa má zodpovedať za vojnové zločiny počas bojov o oblasť Krajiny, ktorú v roku 1995 ovládli povstaleckí chorvátski Srbi. Okrem iných sa mu vytýka, že dal príkaz na delostrelecký útok na nemocnicu v Knine.
Generála Ademiho, ktorý má albánsky pôvod a slúži naďalej v chorvátskej armáde, obviňujú, že počas Operácie Medak v oblasti Liky vypálil 11 srbských dedín a nechal popraviť 80 osôb.
Oficiálne miesta mená oboch generálov nepotvrdili.
Rozhodnutie chorvátskej vlády o vydaní dvoch vysokopostavených príslušníkov chorvátskej armády haagskemu tribunálu vyvolalo v Chorvátsku búrlivé reakcie.
Podľa dnešného vydania denníka Jutarnji list pohrozili chorvátski vojnoví veteráni zablokovaním celej krajiny, pokiaľ vláda v Záhrebe vyhovie požiadavkám hlavnej žalobkyne tribunálu Carly del Ponte a obvinených do Haagu skutočne vydá.
Medzičasom penzionovaný generál Gotovina vyhlásil, že tribunálu v Haagu sa nebojí a v prípade bojov v Krajine plnil príkaz najvyššieho vedenia a mal za úlohu oslobodiť túto oblasť.
Pozorovatelia v Záhrebe sa domnievajú, že vláda v prípade zatknutia a vydania generála Gotovinu riskuje vypuknutie vážnej krízy, aká nastala po februárovom zatknutí exgenerála Mirka Noraca. Noracovo zatknutie viedlo v Chorvátsku k rozsiahlym demonštráciám a oslabeniu politickej pozície premiéra Račana a jeho kabinetu.
K najnovším zvratom na chorvátskej politickej scéne dochádza po piatkovej návšteve hlavnej žalobkyne ICTY Carly del Ponte v Záhrebe a jej kritike na adresu tamojšej vlády, že nespolupracuje s haagskym súdnym dvorom.