TUNIS. Tunisko sa v posledných rokoch relatívne vyhýbalo násiliu islamistov a zachovávalo si tak imidž bezpečnej turistickej krajiny. V stredu sa to však zmenilo, terčom vraždenia džihádistov v hlavnom meste Tunis sa stali priamo turisti.
Devätnásť ľudí prišlo o život, keď ozbrojenci v maskáčoch s kalašnikovmi vtrhli okolo obeda do múzea Bárdú. Medzi obeťami sú podľa tuniského premiéra Habíba Essída 17 turisti z Talianska, Nemecka a Španielska a dvaja Tunisania.
Podľa neho tento útok krajinu zmení. "Mnohí sa snažia zničiť našu vlasť. Budeme reagovať bez ľútosti," vyhlásil na tlačovej konferencii.
Klenot tuniského dedičstva Múzeum sa nachádza v budove z 19. storočia, kúsok od parlamentu, kde priamo v čase útoku zasadali tuniskí poslanci. Samo seba označuje za "klenot tuniského dedičstva".
Obsahuje najcennejšie artefakty tuniskej histórie, aj kolekciu rímskych mozaiok, na jednej z nich je básnik Virgílius. Patrí medzi najvyhľadávanejšie turistické atrakcie v Tunisku.
Mohamed Ali Aroui - SPOX : 8 killed and 6 wounded. Picture from INFRONT of Bardo museum now. #AttaqueBardo #Tunisia pic.twitter.com/Lsz2ylQStk
— ayya harraz (@ayyaharraz) 18. Březen 2015 Polícia uzavrela celú štvrť, kam dorazili ďalšie posily vrátane protiteroristických jednotiek. Poslancom parlamentu, ktorí v čase incidentu rokovali o protiteroristickom zákone, polícia nariadila, aby sa zhromaždili v rokovacej sále. Potom ich evakuovali, pričom sa zranil jeden poslanec.
Poslancov potom evakuovali. Podľa agentúry Reuters bol pri útoku zranený jeden poslanec.
"Nebojíme sa," odkázala útočníkom na Twitteri poslankyňa Saída Unissíová.
Nous n'avons pas peur. We are not afraid. مناش خائفين #TnArp #Bardo #Tounes
— Sayida Ounissi (@SaidaOunissi) March 18, 2015
Islamský štát útok na Twitteri pochválil, aj keď to automaticky neznamená, že je naozaj za vraždením. "Od tuniských moslimov prichádza dobrá správa a šok pre neveriacich a pokrytcov, najmä pre tých, ktorí sa radi označujú za kultúrnych," píše sa na konte, ktoré sa hlási k islamistom.
"Je to čierny deň pre Tunisko," cituje Guardian Karima Ben Sá, ktorý pracuje ako manažér v turistickom rezorte. "Zo smrti týchto turistov som veľmi smutný. Navštívia našu krajinu a je také veľmi, veľmi smutné vidieť ich smrť."
Tento útok môže poškodiť tuniský turistický priemysel podobne ako nepokoje v Egypte, pre ktoré sa mnohé strediská dostali do obrovských problémov. V Egypte pritom neboli terčmi útokov ani samotní turisti.
Vzorová krajina V Tunisku sa v koncom roka 2010 začala arabská jar a autokratický prezident Ziné Abidín Bin Alí bol prvou „vodcovskou“ obeťou sérii povstaní. Tunisko bolo napriek menším problémom s radikálnymi islamistami aj v ďalších rokoch vzorom pre arabské krajiny.
Opakovane v ňom prebehli v slobodné voľby, aj pokojné odovzdávanie moci medzi politickými súpermi. Niečo, čo sa v iných krajinách, ktoré zasiahla arabská jar, nepodarilo.
Zažilo vládu umiernených islamistov z hnutia Nahdá, teraz vládnu sekularisti. Krajina prijala aj pomerne demokratickú ústavu, na ktorej sa dohodli obe strany politického spektra.
Prečítajte si tiež:
Egypt a Tunisko majú novú ústavu. Jedna je krokom späť, druhá vzorom
V Tunisku nevypukla brutálna občianska vojna ako v susednej Líbyi alebo v Sýrii, moc neprevzala ani armáda, ako v Egypte. Práve preto sa táto krajina označovala za vzorovú.
V posledných mesiacoch sa však aj ona začala dostávať do problémov, najmä pre nestabilitu v Líbyi. Za hranicami preberajú stále viac moci rôzne milície, niektoré napojené aj na Islamský štát.
Do Tuniska sa vracali aj džihádisti, ktorí sa cvičili a bojovali v Sýrii a v Iraku, podľa CNN ich tam bojuje takmer tri tisíc, vrátilo sa ich vraj niekoľko stoviek.
Minulý mesiac v Tunisku zatkli tridsiatich údajných džihádistov, ktorí sa vrátili zo Sýrie a plánovali „veľké“ útoky, píše Guardian.
V Tunisku registrujeme sedem Slovákov, kontaktujeme ich Oficiálne zatiaľ nebola potvrdená totožnosť, resp. štátna príslušnosť mŕtvych.
BRATISLAVA. Slovenský rezort diplomacie sa prostredníctvom zastupiteľského úradu SR v Káhire, ktorý je príslušný aj pre Tunisko, pokúša v komunikácii s inými ambasádami členských krajín EÚ zistiť bližšie podrobnosti o rukojemníckej dráme v tuniskej metropole.
"Podľa informácií, ktoré máme v tejto chvíli k dispozícii, tuniské orgány potvrdili 19 mŕtvych pri zásahu protiteroristického komanda, z toho dvaja boli Tunisania a 17 turistov. Oficiálne zatiaľ nebola potvrdená totožnosť, resp. štátna príslušnosť mŕtvych," uviedol pre TASR šéf tlačového odboru MZV Peter Susko.
Ako priblížil, ministerstvo momentálne registruje sedem Slovákov, ktorí prostredníctvom registračného formulára uviedli cieľ svojej cesty práve Tunisko. "V súčasnosti prebieha kontaktovanie sa s nimi," dodal Susko.
(tasr)