Agentúrnu správu sme nahradili článkom z tlačového vydania.
JERUZALEM, BRATISLAVA. Pre Benjamina Netanjahua mali byť utorňajšie voľby ďalšou krutou porážkou. Takou, akých nielen v politike zažil už niekoľko. Naposledy pred pätnástimi rokmi, keď sa po prehratých voľbách načas stiahol z verejného života.
Lenže jeho strana Likud v rozpore so všetkými predpokladmi voľby napokon vyhrala. A to pomerne jednoznačne. Na čele vlády by mal milovaný, ale čoraz viac aj nenávidený „tvrdohlavý Bibi“ pokračovať.
Prieskumy klamali
Prieskumy verejnej mienky sa v Izraeli podľa pozorovateľov ešte nikdy tak nemýlili. Všetky do jedného niekoľko týždňov pred otvorením volebných miestností hovorili o víťazstve centristicko-ľavicovej koalície Sionistický zväz. Netanjahu síce stratu v posledných dňoch dobiehal, ale o víťazovi malo byť rozhodnuté. A rozhodne ním nemal byť Likud.
Sionistický zväz Isaaca Herzoga a Cipi Livniovej napokon získal 24 poslaneckých kresiel. To je len o tri viac, ako mali doteraz spolu obe strany, ktoré koalíciu tvoria – Livniovej Strana práce a Herzogovo Hnutie. Likud bude mať v Knessete až tridsať poslancov. Na väčšinu v 120-člennom zbore však potrebuje koaličných partnerov.
Prvé povolebné analýzy hovorili presný opak toho, čo pred voľbami – na širokú koalíciu medzi Netanjahuom a Herzogom môže Izrael prakticky zabudnúť. Táto možnosť sa síce stále nedá celkom vylúčiť, Netanjahu však podľa všetkého uprednostní viacero menších koaličných partnerov. Naznačil to aj vo svojej prvej reakcii po oznámení výsledkov volieb.
„Som hrdý na Izraelčanov, pretože v tejto chvíli pravdy rozoznali rozdiel medzi výzvou a nezmyslom,“ povedal v zjavnej narážke na svojho najväčšieho rivala Herzoga. „Vybrali si výzvu.“
Netanjahu má na sebavedomé vyhlásenia dôvod. Koaličných partnerov si môže vyberať z pomerne širokej škály strán – do Knessetu sa ich prebojovalo až desať. Okrem Sionistického zväzu a arabskej Spoločnej kandidátky, ktorá skončila tretia, sa strany predbiehajú v tom, ktorá chce byť viac v novej vláde. Netanjahu ju chce vytvoriť už do dvoch týždňov.
Palestínčania sú sklamaní
Čo bude nový kabinet znamenať pre Izrael, sa ešte nedá predpovedať. Ale čo bude znamenať pre Palestínčanov, bolo jasné už včera. Na samostatný štát môžu v tejto chvíli zabudnúť.
Netanjahu im to pripomenul ešte pred otvorením volebných miestností. „Samozrejme, že nie,“ odpovedal na otázku, či Palestína má šancu na osamostatnenie, kým bude on premiérom.
Ak boli za „starého“ Netanjahua vzťahy medzi Palestínčanmi a Izraelčanmi najhoršie za posledné roky, „nový“ Netanjahu k nim zdá sa bude ešte tvrdší. Rovnako to platí o vzťahoch so Spojenými štátmi a prezidentom Barackom Obamom.
„Izrael si vybral cestu rasizmu, okupácie a budovania osád,“ povedal pre agentúru AFP predstaviteľ Organizácie pre oslobodenie Palestíny Jássir Rabbo. Výhra Netanjahua je podľa neho dôkazom o tom, že „izraelská spoločnosť je rasistická“.
Oslavné stanoviská na víťazstvo Likudu nezazneli ani z Bieleho domu. Jeho hovorca sa obmedzil len na slová o tom, že USA „sú pripravené spolupracovať s novou izraelskou vládou“.