Crawford 28. decembra (TASR) - Americký prezident George W. Bush dnes vyhlásil, že Spojené štáty sa postavia proti hrozbe "katastrofického násilia", ktorú predstavuje Irak a jeho zbrane hromadného ničenia.
Hodnotiac uplynulý rok a naznačujúc budúce výzvy Bush v rozhlasovom prejave prisľúbil zmenu slabého zotavovania hospodárstva USA na trvalý rast a pokračovanie vo vojne proti terorizmu s "trpezlivosťou, zameraním a odhodlaním".
Mesiac pred tým, ako majú zbrojní inšpektori OSN predložiť správu o hľadaní zakázaných zbraní v Iraku, a v čase pokračujúceho zhromažďovania amerických síl v Perzskom zálive nazval Bush irackého prezidenta Saddáma Husajna hrozbou pre jeho susedov i svetový mier.
Napriek chýbajúcim konkrétnym dôkazom o irackej účasti na útokoch voči USA americký prezident v príhovore z rodinnej farmy v texaskom Crawforde, kde strávi novoročné sviatky, spojil svoju protiteroristickú kampaň s odzbrojením Husajna.
Ak sa ten odmietne vzdať zbraní hromadného ničenia, potom budú USA v záujme mieru viesť spojenectvo pre odzbrojenie režimu v Bagdade a oslobodenie irackého ľudu. Podľa Busha je teraz na "irackom diktátorovi", aby odhalil a zničil svoj zbrojný arzenál.
Irak poprel vlastníctvo akýchkoľvek jadrových, biologických alebo chemických zbraní, no Spojené štáty tvrdia, že majú spravodajské informácie dokazujúce opak. Bagdad ponúkol, že povolí agentom Ústrednej spravodajskej služby (CIA), aby nasmerovali zbrojných inšpektorov k podozrivým zariadeniam.
Približne sto inšpektorov, ktorých predchodcovia opustili Irak v roku 1998 po prerušení spolupráce Bagdadu, má predložiť svoju nasledujúcu správu 9. januára a záverečnú 27. januára uprostred rastúcich dohadov o tom, že pôjde o podnet na útok.
Americkí predstavitelia tvrdia, že úsilie zbaviť Husajna zakázaných zbraní vstupuje do konečného štádia, avšak Bush zatiaľ neurobil konečné rozhodnutie o použití vojenskej sily. Tú však USA naďalej hromadia v regióne v príprave na možnú vojnu.
Na domácom fronte je Bushovou najbližšou prioritou povzbudenie americkej ekonomiky, ktorej rast alebo pokles by mohli byť rozhodujúcimi pre šance republikánskeho prezidenta o znovuzvolenie v roku 2004.