BRUSEL. Európska únia sa bude držať svojho doterajšieho postoja a neuzná anexiu Krymského polostrova Ruskom.
Vysoká predstaviteľka únie pre zahraničnú politiku Federica Mogheriniová to v pondelok povedala pri príležitosti prvého výročia konania referenda o odčlenení Krymu od Ukrajiny.
Šéfka európskej diplomacie vyjadrila obavy z posilňovania armády na Kryme ako aj z porušovania ľudských práv na polostrove vrátane práva na slobodné vyjadrovanie ako aj práv menšín.
"EÚ neuzná anexiu Krymu a tento krok odsudzuje ako porušenie medzinárodného práva," vyhlásila Mogheriniová s tým, že v platnosti zostávajú aj sankcie uvalené v tejto súvislosti na Rusko.
Krym sa do Ruska opäť vrátil 21. marca 2014, keď prezident Vladimir Putin podpísal zákon o jeho pričlenení k federácii. Tento krok vyvolal najvážnejšiu krízu medzi Západom a Ruskom od skončenia studenej vojny.
Porušovanie ľudských práv na Kryme nedávno konštatovala aj organizácia Human Rights Watch.
Konkrétne upozornila na prenasledovanie tatárskej menšiny ako aj aktivistov a novinárov, ktorí sa nesúhlasne vyjadrujú o pripojení k Rusku.
Slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák v tejto súvislosti upozornil, že stále platí oficiálna pozícia EÚ, ktorá je známa z doteraz prijatých dokumentov.
"Čiže považujeme anexiu Krymu za porušenie medzinárodného práva, neuznávame to, uznávame Ukrajinu v jej pôvodných medzinárodne uznaných hraniciach," zdôraznil šéf slovenskej diplomacie.
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu