Agentúrnu správu sme nahradili článkom z tlačového vydania.
Cieľom projektu je v najbližších 40 rokoch zmierniť preťaženie a preľudnenie v Káhire.
ŠARM AŠ-ŠAJCH, BRATISLAVA. Hlavné mestá nemusia byť vždy v danej krajine aj najväčšie. Niekedy sa dokonca presúvajú, vymieňajú či budujú úplne nanovo.
Dôvodov môže byť viac: od modernizácie infraštruktúry po lepšiu strategickú polohu.
Káhira, hlavné mesto Egypta, má v súčasnosti osemnásť miliónov obyvateľov. Do roku 2050 sa podľa Wall Street Journal očakáva, že sa táto populácia viac ako zdvojnásobí.
Keďže je Káhira už teraz preplnená a jej infraštruktúra preťažená, egyptská vláda plánuje vybudovať nové hlavné mesto.
Prirodzené rozšírenie
Presnú lokalitu ani meno zatiaľ nepoznáme. Projekt je zatiaľ označovaný ako Capital Cairo (Hlavná Káhira) a na sociálnych sieťach sa o ňom píše pod skratkou CC.
Nové administratívne centrum sa podľa portálu The Telegraph bude rozprestierať na ploche sedemsto štvorcových kilometrov, čím sa veľkosťou priblíži Singapuru.
Domovom by sa mohlo stať pre päť miliónov ľudí a celý projekt vytvorí približne milión pracovných miest.
Do mesta sa podľa BBC presunie egyptský parlament, vláda a ministerstvá aj so všetkými ambasádami.
Úrady plánujú podľa CNN zriadiť aj medzinárodné letisko väčšie ako londýnske Heathrow a farmy na výrobu solárnej energie.
V meste bude štyridsaťtisíc hotelových izieb, dvetisíc škôl a šesťsto zdravotníckych zariadení vrátane osemnástich nemocníc. Infraštruktúru prepojí takmer desaťtisíc kilometrov nových ciest.
Projekt má zhltnúť 45 miliárd dolárov. FOTO - TASR/AP
Navrhovaná lokalita je na východ od Káhiry, výstavba by sa začala na jej súčasných okrajoch.
„Bude to jej prirodzené rozšírenie,“ povedal pre BBC dubajský obchodník Muhammad Alabbar, ktorý stojí na čele fondu zodpovedného za rozvoj projektu.
Centrum krajiny by sa tak presunulo ku koridoru medzi Káhirou a Červeným morom a získalo by tak napojenie na významné prepravné trasy.
Popieranie histórie?
Návrh predstavil v piatok egyptský minister výstavby Mustafa Madbuly na konferencii v letovisku Šarm aš-Šajch.
Stretnutie investorov má pomôcť oživiť egyptskú ekonomiku. Nové hlavné mesto bude stáť 45 miliárd dolárov a jeho výstavba potrvá päť až sedem rokov.
Po štyri miliardy dolárov už sľúbili prispieť Kuvajt, Saudská Arábia aj Spojené arabské emiráty.
Alabbar, ktorý zastrešuje výstavbu cez súkromný investičný fond Capital City Partners, stojí aj za najvyššou budovou na svete – Burdž Chalifou v Dubaji.
„Prekážkou projektu môže byť brzdiaca byrokracia, ktorá už v Egypte zastavila viaceré podobne ambiciózne návrhy,“ píše pre BBC ich káhirská korešpondentka Orla Guerinová.
K plánu je skeptický aj historik Khaled Fahmy. „Naše politické, vojenské a ekonomické elity omámené Dubajom sa chcú otočiť chrbtom k histórii tisícov rokov a tváriť sa, že Egypt je tabula rasa,“ napísal Fahmy na svojom facebookovom profile.
O elitách krajiny tvrdí, že túžia po „novom Egypte s novým hlavným mestom a novým ľudom“.
Egypt by aj v prípade úspechu nebol prvou krajinou, ktorá svoje hlavné mesto presunula. Už začiatkom minulého storočia sa centrum Ruska presťahovalo z Petrohradu do Moskvy.
Najnovšie sa niečo podobné stalo na jeseň roku 2005 v Mjanmarsku, Rangún nahradilo ako centrum krajiny mesto Nay Pyi Taw.
((lokacia))