Záhreb 8. júla (TASR) - Chorvátsky premiér Ivica Račan v sobotu vyhlásil, že jeho reformistický kabinet po napätom krízovom zasadaní súhlasil so zatknutím osôb obvinených Medzinárodným trestným tribunálom OSN pre bývalú Juhosláviu (ICTY) zo spáchania vojnových zločinov a ich vydaním do Haagu.
Bohužiaľ, v reakcii na toto rozhodnutie rezignoval prvý podpredseda vlády a traja ministri všetko príslušníci kľúčového koaličného partnera Chorvátskej sociálnoliberálnej strany (HSLS). S ohľadom na túto skutočnosť premiér Račan po desaťhodinovom krízovom zasadaní kabinetu tiež oznámil, že budúci týždeň požiada v parlamente o vyjadrenie dôvery.
"V prípade, že nedostaneme dôveru, vláda odstúpi," povedal chorvátsky ministerský predseda. Za predpokladu, že sa sociálnoliberálni poslanci pripoja v hlasovaní o vyjadrení dôvery na stranu opozície, výsledok bude s veľkou pravdepodobnosťou pre kabinet nepriaznivý.
Chorvátsky premiér informoval, že vláda odsúhlasila postúpenie dvoch zapečatených žalôb a zatykačov, ktoré od ICTY dostala takmer pred mesiacom, ministerstvu spravodlivosti. To má teraz konať s ohľadom na článok ústavy o spolupráci s tribunálom.
Ide o prvý prípad, keď haagsky tribunál obžaloval chorvátskych štátnych príslušníkov pre podozrenie zo spáchania vojnových zločinov. Hoci mená podozrivých neboli zverejnené, všeobecne sa predpokladá, že ide o dvoch generálov, ktorí sa zúčastnili na vojne v rokoch 1991-1995 proti srbským ozbrojencom nesúhlasiacim s nezávislosťou Chorvátska.
K najnovším zvratom na chorvátskej politickej scéne dochádza po piatkovej návšteve hlavnej žalobkyne ICTY Carly del Ponte v Záhrebe a jej kritike na adresu tamojšej vlády, že nespolupracuje s haagskym súdnym dvorom.