NEW YORK/BEJRÚT. Občianska vojna v Sýrii od svojho vypuknutia v roku 2011 uvrhla 80 percent obyvateľstva do chudoby a skrátila priemernú dĺžku života Sýrčanov o 20 rokov.
Taktiež viedla k obrovským hospodárskym stratám v odhadovanej výške viac než 200 miliárd dolárov.
Vyplýva to z novej správy Sýrskeho centra pre politický výskum, z ktorého citovala agentúra AP.
Mestá sa ponorili do tmy
Sýria sa v dôsledku takmer štyri roky trvajúcej občianskej vojny ponorila do tmy. Na satelitných snímkach vidno, že zhaslo približne 83 percent svetiel, ktoré svietili v krajine pred začiatkom konfliktu.
Oznámila to vo štvrtok agentúra AP s odvolaním sa na zistenia koalície medzinárodných ľudskoprávnych a humanitárnych organizácií.
Najhoršia situácia je v druhom najväčšom sýrskom meste Aleppo, o ktoré dlhodobo zvádzajú ťažké boje vládne jednotky s opozičnými silami.
Satelitné zábery zhotovené počas noci ukazujú až 97-percentný pokles počtu svetiel v samotnom meste a rovnomennej provincii.
Mučenie zdravotníckych pracovníkov
Vládne sily v rámci prebiehajúcej občianskej vojny v Sýrii zabíjajú a mučia zdravotníckych pracovníkov.
Takéto praktiky zapríčinili kolaps sýrskeho zdravotníctva a prispeli k ťažkej humanitárnej kríze v tejto krajine. Informovala o tom agentúra DPA.
Zo správy vyplýva, že za necelé štyri roky trvania konfliktu zahynulo v Sýrii pri rôznych zdokumentovaných ozbrojených útokoch 610 zdravotníckych pracovníkov.
Až 97 percent týchto útokov uskutočnili príslušníci vládnych síl.
V správe organizácie Lekári za ľudské práva sa taktiež uvádza, že 139 zdravotníckych pracovníkov zomrelo v dôsledku mučenia alebo boli popravení.