Skopje 7. júla (TASR) - Osobitní vyslanci Spojených štátov a Európskej únie v Macedónsku dnes spoločne predstavili rámcový plán, ktorého cieľom je snaha o opätovný začiatok politických rokovaní v krajine.
Prezentácia plánu prichádza krátko po tom, ako prímerie medzi vládnymi jednotkami a ozbrojenými albánskymi povstalcami sprostredkované Severoatlantickou alianciou vo štvrtok pripravilo pôdu pre politický dialóg.
Lídri znepriatelených macedónskych komunít teraz chcú preskúmať revidovaný plán vyslancov, o ktorom budú obe strany pravdepodobne intenzívne diskutovať pred obnovením rokovaní, čo by sa podľa očakávaní mohlo stať v pondelok.
"Potrebujeme reakcie, pripomienky, dodatky k dokumentu," vyhlásil vyslanec EÚ v Macedónsku Francois Leotard po tom, ako spolu s americkým emisárom Jamesom Pardewom prezentovali svoj plán lídrom macedónskych politických strán. Podľa Leotarda je nový plán základom pre budúce rokovania, avšak jeho podrobnosti zatiaľ vyslanci neuviedli.
Dve hlavné politické strany etnických Albáncov - Demokratická strana Albáncov (DPA) a Strana demokratickej prosperity (PDP) - medzitým dnes zverejnili svoje požiadavky v novinách Koha Ditore. Nové požiadavky sa však len veľmi málo líšia od tých, kvôli ktorým uviazli rokovania dlhé týždne na mŕtvom bode.
Medzi hlavné požiadavky Albáncov aj naďalej patrí výzva na rýchlu dohodu o ich politických právach, avšak na rokovaniach sprostredkovaných USA a EÚ, ktoré by sa mali konať mimo územia Macedónska. Väčšiu formálnu úlohu Západu na formovaní medzinárodnej mierovej konferencie však druhá strana odmieta z obavy, že by takýto postup pomohol presadzovať albánsky separatizmus.
Dnešná situácia v Macedónsku nasvedčovala tomu, že krehké prímerie je funkčné. V nepokojnej oblasti dnes zatiaľ nezaznamenali nijaké porušenie štvrtkovej dohody o prímerí. Zdroje macedónskej armády označujú dohodu ako krehkú, keďže povstalci z radov etnických Albáncov naďalej zotrvávajú na svojich pozíciách na severe a severovýchode bývalej juhoslovanskej republiky.
Napätie sa však údajne stupňuje v okolí ťažko skúšaného mesta Tetovo, kde sa niekoľko stoviek macedónskych farmárov uchýlilo pred predchádzajúcimi bojmi.
Vojaci NATO by mohli prísť do Macedónska na krátkodobú misiu, ktorej cieľom bude odzbrojenie albánskych povstalcov, koncom mesiaca. Podľa piatkového vyjadrenia veľvyslanca NATO v Skopje Hansa-Jörga Eiffa sa ale proces odzbrojovania s najväčšou pravdepodobnosťou nezačne pred augustom.