Mníchov 7. júla (TASR) - Plány postaviť luxusný hotel na mieste známeho útočiska vodcu Tretej ríše Adolfa Hitlera nazývané "orlie hniezdo" v bavorských Alpách sa oficiálne rozbehli v piatok. Začatie stavebných prác však vyvolalo znepokojenie v radoch nemeckej židovskej komunity.
Hitlerom často navštevované miesto nad Berchtesgadenom slúžilo ako príležitostné sídlo vlády, kde sa nacistický vodca často stretával spolu s ostatnými predstaviteľmi Tretej ríše a kde plánovali nielen útok na Európu ale aj holokaust. Po druhej svetovej vojne využívala oblasť ako oddychovú zónu americká armáda, ktorá ju v roku 1996 späť odovzdala do nemeckých rúk.
Stavba hotela pre zámožných hostí si vyžiada 40 miliónov amerických dolárov a dokončia ju do roku 2005. Podmienky pre stavbu zariadenia stanovila bavorská vláda, ktorá vlastní pozemky v oblasti Obersalzbergu. Práve výstavba luxusného hotela na mieste Hitlerovho "orlieho hniezda" má byť zárukou voči zrodu neonacistickej nostalgie.
Podpredseda Ústrednej rady židov v Nemecku Michel Friedman trval na tom, že hotel, ktorý sa bude nachádzať približne 100 kilometrov juhovýchodne od Mníchova, zastiera temnú minulosť miesta. "Využívanie miesta ako hotela zakrýva historickú realitu Obersalzbergu," uviedol Friedman a dodal, že by na tomto mieste viac uprednostnil medzinárodné centrum, kde by sa mohli stretávať mladí ľudia a konfrontovať sa s nemeckou minulosťou. Iný prominentný židovský predstaviteľ Andreas Nachama vyjadril nádej, že komplex priláka viac návštevníkov do dokumentačného centra a zlepší tak vedomie o nacistickej minulosti.
Na piatkovom oficiálnom spustení projektu na Obersalzbergu bavorský minister financií Kurt Faltlhauser uviedol, že plánovaný hotel so 138 izbami - bazénmi, rehabilitačnými zariadeniami a blízkymi lyžiarskymi strediskami - opäť spojí miesto s turistickou tradíciou 19. storočia, ktorá predchádzala obdobiu nacizmu. Podľa Faltlhausera blízke informačné centrum, ktoré dokumentuje ako nacistickí pohlavári velili svojim silám z ich horského útočiska a plánovali likvidáciu židov, bude zárukou, že "minulosť nemôže a nebude vymazaná". Centrum tiež vypovedá o tom, ako Hitler využíval oblasť pre propagandistické filmy na získavanie obľuby u Nemcov ako milovníka zvierat a prírody.
Väčšinu budov Obersalzbergu zničili v roku 1945 britské bombardéry. V roku 1952 vyhodili bavorské úrady do vzduchu tamojší hosťovský dom zo strachu, že by sa stal neonacistickou svätyňou. Po vojne okupovali Obersalzberg americké jednotky v Nemecku a do roku 1996 ho využívali ako lyžiarske a golfové stredisko.