Londýn 26. decembra (TASR) - Keď chcú Angličania opísať niekoho, kto je málo opatrný, podrezáva si pod sebou konár, alebo kráča ako teľa na porážku, prirovnávajú ho k moriakovi, či morke, ktorých niekto núti, aby pri zostavovaní kresťanského kalendára hlasovali za Vianoce.
Moriak je totiž hlavným chodom na vianočnom stole v Británii. A tak väčšina týchto operencov končí na tanieri, pravda, ak nemali šťastie a nezúčastnili sa pretekov.
Organizátori tejto tradičnej súťaže si cez víkend prenajali v Londýne dostihovú dráhu pre chrtov a vypustili na ňu moriakov a morky. Bola to dokonca medzinárodná akcia, ktorú prenášali v priamom prenose francúzska, ruská a nemecká televízia.
A mal to byť doslova a do písmena závod o život. Porazení operenci mali skončiť na vianočnom pekáči. Ale len do chvíle, než sa do toho vložila kráľovská spoločnosť na ochranu zvierat a upozornila organizátorov, že moriaci sú v Británii chovaní v úbohých podmienkach v pološere obrích hydinární a za jediným účelom: aby čo najrýchlejšie priberali.
"Takže postaviť vypaseného moriaka na dostihovú dráhu len preto, aby sa niekto zabavil, je len ďalšia z mnohých urážok, ktorým sú tieto úbohé zvieratá vystavené," vyhlásila hovorkyňa kráľovskej spoločnosti Helen Bridgesová a dodala, že morky potrebujú namiesto pretekov skôr právnu ochranu.
A jej slová neostali bez povšimnutia. Organizátori pretekov pod tlakom verejnej mienky rozhodli, že ani jeden z dvanástich operených pretekárov neskončí na pekáči, ale v útulku pre zvieratá.
12 lb juh