Záhreb 26. decembra (TASR) - Viac ako 500 chorvátskych prominentov podpísalo petíciu za stiahnutie obvinení, ktoré haagsky tribunál OSN vzniesol proti penzionovanému generálovi Antemu Gotovinovi. Signatári označili obžalobu za "politicky motivovanú a právne neopodstatnenú" a vyzvali záhrebskú vládu, aby odmietla žiadosť o vydanie generála.
Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) žalobu proti Gotovinovi chorvátskemu kabinetu predložil v júli 2001. Dokument obsahuje obvinenia z veliteľskej zodpovednosti za zločiny spáchané proti srbským civilistom počas vojenskej operácie Búrka, v rámci ktorej chorvátska armáda v roku 1995 opätovne získala územia obsadené v roku 1991 srbskými rebelmi. Gotovina sa po zverejnení žaloby začal ukrývať a vláda tvrdí, že nevie, kde sa nachádza. Pred pár týždňami sa v médiách objavili informácie, že generál našiel útočisko v Širokom Brijegu na juhozápade Bosny.
Petíciu s menami 555 signatárov zverejnili v dvojstránkovej reklame v utorkovom vydaní popredného chorvátskeho denníka Jutarnji list. Väčšinou ide o politikov, bývalých generálov a iných stúpencov Chorvátskeho demokratického spoločenstva (HDZ), bývalej vládnej strany založenej nebohým prezidentom Franjom Tudjmanom.
Na zozname sú však aj niektorí známi umelci, herci, športovci, cirkevní predstavitelia (katolícki aj moslimskí) a dokonca aj viacero politických redaktorov štátnej televízie HRT.
Žiadosť podporil aj generál Janko Bobetko, ktorého ICTY tiež obvinil. Prieťahy okolo vydania Bobetka do Haagu vážne zhoršili vzťahy medzi tribunálom a Záhrebom a vyvolali niekoľko varovných reakcií Západu.
Cieľom akcie je zvýšiť tlak na tri roky starú reformnú vládu, ktorej záväzok spolupracovať s ICTY je terčom prudkých útokov zo strany nacionalistov.
V Chorvátsku mnohí stále trvajú na tom, že len Srbi páchali vojnové zločiny počas konfliktu z rokov 1991-95, ktorý prepukol po tom, čo Záhreb vyhlásil nezávislosť na vtedajšej Juhoslávii.
Petičnú akciu zorganizoval Nenad Ivankovič, bývalý redaktor denníka Vjesnik a predseda skupiny HONOS, združenia bývalých blízkych spolupracovníkov Tudjmana a veteránov vojny za nezávislosť. Podobnú petíciu zverejnili aj minulý rok, vtedy ju podpísalo 150 ľudí.