Washington 26. decembra (TASR) - Severná Kórea sa zrejme snaží svojim "striptízom" prinútiť USA, aby obnovili rokovania o normalizácii vzťahov, snahy Pchjongjangu však nemajú veľkú šancu na úspech. Vo Washingtone to v stredu vyhlásil nemenovaný predstaviteľ administratívy prezidenta Georgea W. Busha.
Predstaviteľ, ktorý sleduje situáciu okolo severokórejského jadrového programu, reagoval na informácie, podľa ktorých Pchjongjang začal presúvať čerstvé palivo do päťmegawattového reaktora v komplexe Jongbjong (asi 90 kilometrov severne od metropoly). Ide o zatiaľ posledný krok smerom k obnoveniu - v roku 1994 zmrazeného - nukleárneho programu, v rámci ktorého by mohla severná Kórea v priebehu mesiacov získať plutónium pre jadrové zbrane.
"Robia to po kúskoch, aby od nás dostali reakciu. Je to ako striptíz. Nemyslím si, že administratíva na túto hru pristúpi," dodal americký predstaviteľ citovaný agentúrou Reuters.
Kritický bod by nastal, ak by severná Kórea začala separovať plutónium z vyhoretých palivových článkov, dodal. Pchjongjang by mohol získať dostatok materiálu na zhotovenie možno piatich bômb. Podľa americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) severná Kórea už pravdepodobne disponuje jednou alebo dvoma jadrovými bombami vlastnej výroby.
Hovorca Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Mark Gwozdecky vyhlásil, že v severokórejskom zariadení na spracovanie vyhoreného paliva zatiaľ neobnovili aktivity zamerané na separáciu plutónia. V jongbjonskom sklade sa nachádza okolo 8000 vyhorených palivových článkov. V KĽDR zostávajú dvaja inšpektori MAAE.
Podľa mnohých analytikov sa severná Kórea svojim kurzom snaží prinútiť USA k obnoveniu dodávok pomoci a podpísaniu dohody o neútočení. Spojené štáty dodávky palivového oleja - súčasť dohody z roku 1994 - zastavili po tom, čo Pchjongjang začiatkom októbra priznal, že obnovil tajný program na získavanie obohateného uránu, ktorý je tiež materiálom na výrobu atómovej bomby.
Dohodou z roku 1994 sa podarilo vyriešiť podobnú krízu okolo severokórejských pokusov o získanie plutónia, ktorá viedla Pentagón za vlády Billa Clintona k tomu, že začal zvažovať bombardovanie Jongbjongu.
V súvislosti so súčasným vývojom americkí predstavitelia vyjadrili očakávanie, že do veci sa viac zapoja krajiny v regióne, osobitne Čína - hlavný spojenec KĽDR, a južná Kórea.