Belehrad 25. decembra (TASR) - Skupina asi 50 srbských nacionalistov v Belehrade zabránila konaniu anglikánskej vianočnej omše, ktorá sa mala uskutočniť v pravoslávnej kaplnke.
Dav mladíkov skandujúcich nacionalistické slogany a mávajúcich srbskými vlajkami v utorok večer zablokoval vchod do súkromnej kaplnky patriarchu Pavleho, hlave srbskej pravoslávnej cirkvi.
Drobná anglikánska kongregácia začala v kaplnke vianočné a veľkonočné bohoslužby organizovať začiatkom 1960-tych rokov. Pravoslávna cirkev, ktorá je v Srbsku najrozšírenejšia, oslavuje Vianoce 7. januára.
"Nerešpektujú našu cirkev", "sú protisrbskí", skandovali nacionalisti, ktorí slovne napádali aj rímsko-katolícku cirkev, zrejme ignorujúc rozdiel medzi katolíkmi a anglikánmi. "Nepotrebujeme tu katolíkov," zaznelo z davu. Výtržníci odmietli výzvy patriarchu Pavleho - ten sa mal na bohoslužbe tiež zúčastniť, aby odišli. Pavleho dav vypískal a rozišiel sa až po výzvach iného popredného predstaviteľa srbskej cirkvi, metropolitu Amilohijeho.
Policajti, ktorí boli prítomní neďaleko miesta incidentu, nezasiahli. Vo následnom tlačovom vyhlásení polícia uviedla, že "použitie sily bo bolo kontraproduktívne" a viedlo by k "horšiemu incidentu".
Anglikánsky kňaz, reverend Philip Warner, po incidente oznámil, že spolu so štyrmi desiatkami spoluveriacich, vrátane britského ambasádora Charlesa Crawforda, omšu zorganizovali v súkromnom dome.
"Osobne nie som zranený, ale je veľmi smutné pre jeho svätosť (patriarchu Pavleho), že vo svojej cirkvi má takýchto ľudí," povedal Warner.
Incident odsúdili viacerí prominentní juhoslovanskí politici a srbská pravoslávna cirkev, ktorí sa Crawfordovi a príslušníkom anglikánskej cirkvi ospravedlnili.
"Správanie týchto agresívnych skupín je opovrhnutiahodné," vyhlásil predseda zväzového parlamentu Dragoljub Mičunovič. Juhoslovanský prezident Vojislav Koštunica páchateľov označil za "hanbu" štátu, ľudu a cirkvi. "Čo urobili demonštranti bolo hanebné a potupné," uvádza sa v Koštunicovej výzve k tolerancii. Prezident vyslovil predpoklad, že za incidentom môže stáť "nebezpečná politická manipulácie". Svoje dohady bližšie nerozviedol.
Pred pár mesiacmi sa na nie pravoslávnych kostoloch alebo spoločenských domoch v Belehrade a okolí začali objavovať nacionalistické graffiti.
Pod rokoch medzinárodnej izolácie z čias vlády Slobodana Miloševiča a náletoch NATO z roku 1999 zostávajú protizápadné nálady v Srbsku rozšírené. Od roku 2000, keď sa moci ujala demokratická vláda, sa vzťahy zo zahraničím zlepšujú.