Viedeň 24. decembra (TASR) - Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) dnes vyzvala na poskytnutie záruk ochrany pre irackých vedcov a ich rodiny, ktorých zbrojní inšpektori OSN za hranicami Iraku podrobia vypočúvaniu o programe vývoja nukleárnych zbraní, v ktorom Bagdad podľa USA stále pokračuje.
Podľa rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN číslo 1441 - ktorá stanovuje pravidlá prebiehajúcich zbrojných inšpekcií, obnovených začiatkom decembra po štvorročnom prerušení - majú inšpektori právo vypočuť vedcov bez prítomnosti predstaviteľov bagdadského režimu - na území Iraku, ako aj v inej krajine.
Spojené štáty trvajú na tom, že inšpektori by mali vedcov vypočúvať mimo Iraku, aby sa cítili bezpečnejšie. Hovorca MAAE Mark Gwozdecky však vyhlásil, že ak má agentúra vedcov požiadať, aby opustili Irak, iné krajiny musia vedcom a ich rodinám zaručiť bezpečnosť. "Vlády musia predstúpiť s ponukou ochrany a dokonca azylu pre tých ľudí. V tomto ohľade nemáme vplyv na vládne rozhodovanie, takže nemôžeme ovládať príslušné kroky. Sme pripravení využiť túto právomoc, ale musíme to dôkladne premyslieť," vyhlásil Gwozdecky.
Americká administratíva zatiaľ paušálne záruky poskytnutia azylu všetkým zainteresovaným Iračanom neponúkla.
Podľa Gwozdeckého nemožno vychádzať z toho, že všetci vedci sa budú cítiť bezpečnejšie, ak opustia Irak. "Niektorí si zrátajú, že je oveľa bezpečnejšie neocitnúť sa v centre pozornosti po odchode z krajiny, ale niečo sa pokúsia odhaliť počas súkromných pohovorov" v Iraku, dodal hovorca.
Otázka vypočúvania vedcov mimo Iraku je možným predmetom sporu v doteraz hladkom procese inšpekcií. Irackí predstavitelia sa k otázke vycestovania vedcov za účelom pohovorov zatiaľ priamo nevyjadrili, naznačili však, že tento postup môže byť problematický z hľadiska medzinárodného práva. Okrem toho v prípade, že nejaký vedec mimo Iraku potvrdí vznesené obvinenia, Bagdad bude zrejme spochybňovať vierohodnosť jeho výpovede argumentujúc, že tak urobil, aby získal výhody.