Soul 24. decembra (TASR) - Severná Kórea dnes obvinila "jastrabov" v USA zo zatláčania Kórejského polostrova na okraj nukleárnej vojny a vyhlásila, že jej ozbrojené sily sú schopné poraziť akéhokoľvek nepriateľa.
Minister obrany Kim Il-čol vystupňoval bojovnú rétoriku Pchjongjangu vyhlásením, že severokórejské ozbrojené sily USA v prípade nukleárnej vojny "nemilosrdne potrestajú". Ako dodal, jeho armáda bude "až do konca bojovať proti imperialistom a triednym nepriateľom".
"Americkí jastrabi sú dostatočne arogantní, aby neodôvodnene tvrdili, že KĽDR (Kórejská ľudovodemokratická republika) pracuje na ďnukleárnom programeď, čím svoju nepriateľskú politiku voči KĽDR privádzajú do mimoriadne nebezpečnej fázy," uvádza sa v ministrovom vyhlásení citovanom štátnou agentúrou KCNA.
"Ak sa, ignorujúc svojho rivala, opovážia vyprovokovať nukleárnu vojnu, armáda a ľud KĽDR pod vedením nepremožiteľného veliteľa Kim Čong-ila povstanú, aby mocou úprimnej jednoty, silnejšej ako atómová bomba, uštedrili nemilosrdný trest americkým imperialistickým agresorom," vyhlásil minister na mítingu pri príležitosti 11. výročia prevzatia velenia nad severokórejskou armádou Kim Čong-ilom.
Severná Kórea, ktorú americký prezident George W. Bush v januári zaradil spolu s Irakom a Iránom medzi krajiny "osi zla", vyvolala obavy, keď cez víkend začala odstraňovať monitorovacie zariadenie OSN vo svojom nukleárnom reaktore, ktorý môže produkovať plutónium pre atómové nálože.
Denník severokórejskej komunistickej strany Rodong Sinmun v dnešnom vydaní obvinil Washington z internacionalizovania krízy a varoval, že zotrvávanie na tejto stratégii vyvolá "nekontrolovateľnú katastrofu".
Americký minister obrany Donald Rumsfeld v pondelok varoval Pchjongjang, že USA sú schopné "rozhodne zvíťaziť v jednej (vojne) a bleskurýchlo poraziť (súpera) v prípade druhej". Rumsfeld tak vyslal signál, že kríza okolo Iraku neochromí akcieschopnosť amerických ozbrojených síl v iných častiach sveta.
Rumsfeld však poukázal na výrazný rozdiel medzi severnou Kóreou a Irakom. Vyhlásil, že kým roky diplomacie s Bagdadom zlyhali, situácia v KĽDR je "pomerne nová". Ako dodal, diplomatické aktivity USA a zainteresovaných krajín regiónu sú len v úvodnej fáze.