Viedeň 24. decembra (TASR) - Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) dnes vyhlásila, že nemôže potvrdiť, či severná Kórea nepresúva zdroje s cieľom zostrojiť atómové bomby po tom, čo Pchjongjang začal odpájať kontrolné kamery.
Agentúra OSN dodala, že stalinistický štát odstránil kontrolné plomby a vyradil z činnosti pozorovacie zariadenia v troch zariadeniach v komplexe Jongbjon, kde sa podľa podozrení vyrába plutónium vhodné pre využitie v zbrojnom programe.
Podľa hovorcu MAAE Marka Gwozdeckého Severokórejčania sledovanie znemožnili v troch jongbonských zariadeniach a teraz pracujú na štvrtom. V komplexe sú momentálne štyri zariadenia, kde by Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) mala zmraziť svoje aktivity - päťmegawattový experimentálny reaktor, sklad s 8000 kusmi vyhoretých palivových článkov, výskumné laboratórium a elektráreň vo výstavbe.
Podľa Gwozdeckého severná Kórea bude na sprevádzkovanie päťmegawattového reaktora potrebovať "mesiac alebo dva".
Pchjongjang začal v sobotu odstraňovať pečate a deaktivovať monitorovacie kamery OSN v pokusnom reaktore po tom, čo MAAE začiatkom decembra ignorovala požiadavku KĽDR, aby odstránila svoje prístroje a umožnila oživiť nečinný reaktor.
Šéf MAAE Mohamed "El Baradei skonštatoval, že kým MAAE nebude môcť v uvedených zariadeniach bezodkladne navrátiť do pôvodného stavu svoje bezpečnostné opatrenia, nebude schopná poskytnúť záruky, že severná Kórea nepresúva nukleárny materiál na nukleárne zbrane alebo iné nukleárne výbušné zariadenia," uvádza sa vo vyhlásení agentúry.
Na základe dohody s USA uzatvorenej v roku 1994 KĽDR zmrazila svoje nukleárne programy v Jongjone výmenou za hospodársky balík v hodnote piatich miliárd dolárov. V rámci dohody mala severná Kórea dostať ročne 500.000 ton palivového oleja a Západ mal v krajine vybudovať dva ľahkovodné reaktory, ktoré pri činnosti produkujú menej materiálu vhodného pre výrobu nukleárnych zbraní.
USA dodávky paliva zastavili po tom, čo Pchjongjang začiatkom októbra priznal, že v rozpore so zmluvou už pred niekoľkými rokmi tajne obnovil svoj program vývoja jadrových zbraní.
Pchjongjang teraz argumentuje, že po zastavení dodávok oleja potrebuje atómovú elektráreň pre výrobu elektriny.