Peking 24. decembra (TASR) - Čínske úrady dnes prepustili z väzenia popredného aktivistu v oblasti ľudských práv Su Wen-liho, ktorý následne spolu s manželkou opustil krajinu a odcestoval do USA.
Ako oznámil americký aktivista John Kamm, ktorý sa podieľal na prepustení viacerých čínskych väzňov, Su si odpykával trest 13-ročného väzenia za podvratnú činnosť. Disidenta zatkli v roku 1998 po tom, čo sa spolu s ďalšími aktivistami pokúsil založiť opozičnú Čínsku demokratickú stranu. Komunistická vláda stranu promptne rozdrvila a desiatky jej členov poslala do väzenia.
K prepusteniu Sua (59) došlo týždeň po tom, čo námestník amerického ministra zahraničných vecí Lorne Craner oznámil, že v rámci pekinských rozhovorov s čínskymi predstaviteľmi o ľudských právach požiadal o jeho oslobodenie.
Kamm, ktorého čínske úrady splnomocnili aby oznámil Suovo prepustenie, vyhlásil, že prominentného väzňa prepustili zo zdravotných dôvodov, keďže trpí hepatitídou typu B.
"Priamo to súvisí s túžbou čínskej vlády zlepšiť vzťahy so Spojenými štátmi. Rozhodnutie prijali na veľmi vysokej úrovni," povedal Kamm agentúre AP v telefonickom rozhovore zo San Francisca, kde sídli ním vedená nadácia Dui Hua. Kamm, bývalý vrcholný riadiaci pracovník chemickej továrne, sa teraz špecializuje na zbieranie informácií o čínskych väzeniach.
Su je prvou osobou odsúdenou za ohrozovanie bezpečnosti štátu - obvinenia používaného proti popredným čínskym disidentom -, ktorého z väzenia prepustili predčasne, dodal Kamm.
Suoví spoluzakladatelia Čínskej demokratickej strany - Wang Jou-cchaj a Čchin Jung-min - zostávajú po odsúdení za podobné tresty vo väzení, kde si odpykávajú tresty odňatia slobody vo výške 11, respektíve 12 rokov.
Su kvôli svojmu politickému aktivizmu strávil vo väzení 16 z uplynulých 21 rokov. Po prvý raz ho zatkli v roku 1979, keď sa v rámci hnutia Múr demokracie zasadzoval za väčšie politické slobody. Po odsúdení za kontrarevolučnú činnosť bol vo väzení v rokoch 1982-93. Pôvodne si mal odpykať 15-ročný trest, úrady ho však prepustili predčasne v rámci kampane Pekingu o organizovanie Olympijských hier v roku 2000. Olympijské ambície Číny sa naplnili až v roku 2001, keď Medzinárodný olympijský výbor rozhodol, že Peking bude hostiteľom letných hier v roku 2008.
Su bol predmetom intenzívneho lobovania zo strany Washingtonu. Americký veľvyslanec v Pekingu Clark T. Randt jeho prípad spomenul v každom zo štyroch tohtoročných prejavoch venovaných téme ľudských práv.
Podľa Kamma čínske väzenské úrady Suovi hepatitídu B diagnostikovali počas lekárskej prehliadky v roku 1999. Rodina disidenta oznámila, že Suov stav sa rýchlo zhoršoval a vyvolával obavy, že môže zomrieť. Z podobných zdravotných dôvodov Čína prepustila aj iných prominentných politických väzňov.
Pred Suom čínske úrady prepustili štyroch tibetských väzňov, ktorí boli predmetom podobných amerických výziev.
Kamm uviedol, že od roku 1997 bolo z deliktov proti bezpečnosti štátu obžalovaných asi 3000 ľudí, pričom 90 percent z nich skončilo vo väzení. Návrh na prepustenie Sua vyvolal debatu medzi najvyššími čínskymi predstaviteľmi, ktorí sa obávali, že prípade bude precedensom pre predčasné prepúšťanie iných väzňov, uviedol Kamm. Suov prípad však ukazuje, že "už nie je nemožné, aby bol niekto odsúdený za ohrozovanie bezpečnosti štátu prepustený dosť skoro po nástupe výkonu trestu", dodal Kamm.