Bagdad 23. decembra (TASR) - Spojené štáty sústredia svojich vojakov "ako pre svetovú vojnu" proti arabskému svetu. V Bagdade to dnes vyhlásil iracký vicepremiér Tárik Azíz.
V súvislosti s rozmiestňovaním amerických jednotiek v oblasti Perzského zálivu Azíz povedal, že ide o strategické sústredenie pre vojnu podobnú "svetovej vojne, ktorá sa v tejto fáze zameriava na celý arabský svet, od Blízkeho východu po Maghreb".
"Je možné, že všetko toto zvyšovanie vojenskej prítomnosti, ktoré Amerika pripravuje ... je zamerané len na Irak a zmenu irackého vládneho režimu, ako tvrdia?" spýtal sa Azíz počas vystúpenia na konferencii afro-ázijskej solidarity s Irakom zorganizovanej v Bagdade.
"Teraz je bezprostredným cieľom Irak, potom, po Iraku, nebude nik uchránený pred následkami agresie, nik - ani v (marockom) Marrákeši, ani v Bahrajne - nebude uchránený pred americkou politickou, vojenskou, hospodárskou a kultúrnou hegemóniou," vyhlásil Azíz. Ako dodal, v každej vojne, aj konvenčnej, agresia sa začína na hraniciach, východných alebo západných, potom postupne pokračuje smerom k úplnej okupácii.
Azíz obvinil USA a Izrael zo snáh o "rozdelenie regiónu na malé zraniteľné štáty, voči ktorým bude sionistická entita najmocnejšou stranou".
Ovládnutím arabského sveta chce Amerika skonsolidovať svoju súčasnú svetovú dominanciu, keďže kontrolovaním ropy v Iraku, Iráne a Saudskej Arábii bude dominovať Európe a aj Číne, dodal Azíz s tým, že "Rusko bude jedinou výnimkou".
USA majú momentálne v oblasti Perzského zálivu 65.000 vojakov a pripravujú vyslanie ďalších 50.000. Podľa britského denníka Sunday Times po boku Američanov sa môže v prípade irackej vojny postaviť minimálne 40.000 britských vojakov, z toho 5500 príslušníkov kráľovskej námornej pechoty.
Podľa Azíza Washington ako "hlúpu zámienku" pre útok na Irak využíva obvinenia z vývoja zbraní hromadného ničenia, podobne ako Izrael využíva boj proti terorizmu ako zámienku pre násilné vysídľovanie Palestínčanov z ich území.
Popredný poradca irackého prezidenta Saddáma Husajna v nedeľu vyhlásil, že USA môžu do Iraku vyslať agentov Ústrednej spravodajskej služby (CIA), aby sa na vlastné oči presvedčili, že Bagdad nič neskrýva. USA ponuku odmietli s tým, že dôkazné bremeno o tom, že Bagdad neprodukuje nijaké zbrane hromadného ničenia leží na irackom prezidentovi Saddámovi Husajnovi.
Azíz tiež kritizoval postoj niektorých arabských vlád, ktoré podľa neho predstavujú črtajúcu sa vojnu len ako vojnu proti Iraku. "Toto je slabá pozícia, ktorá nikomu neposkytne bezpečnosť," vyhlásil.