Ropná spoločnosť hrozí vypnutím elektriny pre obyvateľov, ak vláda nezasiahne.
TRIPOLIS. Líbyjský štátny ropný koncern prerušil prevádzky jedenástich ťažobných polí v krajine po útokoch, z ktorých sú podozriví miestni prívrženci Islamského štátu. Tí útočili na ťažobné pole ad-Dahra južne od mesta Surt (Syrta) na pobreží Stredozemného mora.
Militanti útočili aj vo februári na pole al-Mabrúk, kde militanti zabili 10 strážcov a uniesli siedmich cudzincov.
Podľa vyhlásenia zverejneného v stredu večer na internete sú ohrozené aj ďalšie ropné zariadenia a vo vzťahu k odberateľom sa štát rozhodol uplatniť výnimku z plnenia zmluvných záväzkov pre zásah vyššej moci.
Národná ropná spoločnosť (NOC) tvrdí, že "krádeže, rabovanie, sabotáže a ničenie" ťažobných polí sa rozmáhajú i napriek žiadostiam adresovaným líbyjským orgánom, aby zabezpečili ich ochranu.
Zo zlyhania pritom obviňuje samozvané vedenie v Tripolise podporované milíciami napojenými na islamistov.
Koncern zároveň varuje, že v prípade ďalšieho zhoršenia bezpečnostnej situácie "bude nútený uzavrieť všetky polia a prístavy s dôsledkom totálneho deficitu štátnych príjmov a priameho vplyvu na životy obyvateľov vrátane vypnutia dodávok elektriny".
Štátny ropný koncern, ktorý vystupuje ako nezávislá organizácia, vyzval obe vzájomne sa neuznávajúce vlády Líbye, aby "postavili štátny záujem nad všetko ostatné a spoločne vzdorovali skaze".
Islamský štát útočil na ropné polia aj pri irackom Tikríte. Podľa agentúry Reuters podpálili ropné vrty, chcú tak zabrániť ofenzíve šiitských milícií a irackej armády, ktoré sa ich snažia vytlačiť z Tikrítu a okolitých miest.
Vláda zastaví nálety pre mierové rokovania
V Maroku sa bude rokovať o mieri, dve líbyijské administratívy doteraz medzi sebou bojovali.
Sily lojálne medzinárodne uznávanej líbyjskej vláde vo štvrtok oznámili, že zastavia nálety na objekty konkurenčnej administratívy s cieľom podporiť mierové rokovania v Maroku.
"Dostali sme rozkazy z najvyššieho velenia odteraz na tri dni zastaviť lietanie, aby dostal šancu dialóg v Maroku," uviedol veliteľ vzdušných síl Sakir al-Džarúší.
Dodal však, že v prípade napadnutia budú okamžite reagovať. Toto vyjadrenie prichádza krátko po tom, ako stíhačky medzinárodne uznávanej vlády len niekoľko hodín pred začiatkom rokovaní zaútočili na letisko v Tripolise.
Líbya má v súčasnosti dve konkurenčné vlády, ktoré medzi sebou bojujú o kontrolu nad krajinou a prírodnými zdrojmi. Delegáti z oboch frakcií sa vo štvrtok zúčastňujú na rokovaniach v Maroku s cieľom pokúsiť sa vyriešiť krízu, sformovať vládu národnej jednoty a dosiahnuť prímerie.
Predchádzajúce kolá priniesli len málo konkrétneho pokroku a boje sa ešte zhoršili.