PRAHA. Spojené štáty plánujú v rámci operácie Atlantic Resolve (Atlantické odhodlanie) rozšíriť prítomnosť svojich vojsk z pôvodne zvažovaného Rumunska a Bulharska aj v ďalších krajinách východnej Európy vrátane Českej republiky.
"My sa zúčastňujeme spojeneckých vojenských cvičení v Európe, rad takýchto cvičení je organizovaný aj v Českej republike," pripomenul český premiér Sobotka v reakcii na správu servera Defense News.
Premiér dodal, že Česko má k dispozícii viacero vojenských priestorov a chce, aby sa využívali. Napríklad počas niektorých cvičení spojeneckých síl.
"Myslím si, že musíme mať záujem, aby sme participovali na projektoch spoločného výcviku a spoločných cvičení, aby sme získavali skúsenosti ďalších armád NATO," uviedol podľa portálu Novinky.cz Sobotka.
Okrem Česka aj Maďarsko a Gruzínsko
Medzi ďalšími krajinami, v ktorých majú Američania v úmysle posilniť svoju vojenskú prítomnosť, sú okrem Česka aj Maďarsko a Gruzínsko. Podľa Defense News sa v lete rozšíria vojenské cvičenia, ktoré sa vlani v apríli začali za účasti USA, Poľska a pobaltských štátov.
Operácia Atlantic Resolve je zameraná na podporu amerických spojencov pred prípadnou ruskou hrozbou. Spojené štáty vyhlásili operáciu vlani v lete.
"Koncom leta by sme tu mali mať operáciu, ktorá bude zahŕňať územie od Baltu až dolu po Čierne more," vyhlásil v pondelok plukovník Michael Foster zo 173. leteckej brigády pôsobiacej v Taliansku. "Keď sa tie krajiny prepoja, takmer nimi prechádza línia amerických síl," dodal.

Spoločné manévre a výcvik
Súčasťou amerického projektu sú spoločné manévre a spoločný výcvik vojsk, posilnenie aktivity amerických námorných síl v Baltskom a Čiernom mori, modernizácia európskych základní a tiež podpora Gruzínska, Moldavska a Ukrajiny - teda štátov, ktoré majú s Moskvou napäté vzťahy.
Hovorca ruského ministerstva zahraničných vecí Alexandr Lukaševič vníma situáciu ako provokáciu. "Dúfame, že americkí velitelia chápu, že prítomnosť vojnových lodí USA v Čiernom mori neuľahčí politické urovnanie ukrajinského konfliktu... Vojenskí velitelia by mal chápať, že takéto provokatívne akcie môžu viesť k vážnym následkom pre urovnanie konfliktu," dodal Lukaševič.
Americkí vojaci sú trvalo prítomní v Rumunsku na základni v Konstanci na pobreží Čierneho mora. Vlani USA požiadali o zvýšenie ich počtu na 1500. Doteraz tam bolo 1000 vojakov. V Európe je umiestnených približne 67.000 amerických vojakov, väčšina z nich podlieha európskemu veleniu, napísali Novinky.cz.
Aj NATO plánuje rozmiestniť v krajinách východnej Európy jednotky schopné zareagovať na možný útok. Tieto sily by podľa serveru Defense News boli schopné lepšie čeliť hybridnej vojenskej taktike, ktorú napríklad Rusko využilo pri invázii na ukrajinský Krymský polostrov.
Flotila šiestich lodí NATO vstúpila do Čierneho mora
Manévre sa majú zamerať na simuláciu bojových operácií.
Flotila šiestich lodí NATO v stredu vstúpila do vôd Čierneho mora, kde sa v najbližších dňoch zapojí do spoločného námorného cvičenia za účasti ozbrojených síl Bulharska, Rumunska a Turecka.
Podľa informácií aliancie ide o bežné manévre v záujme pripravenosti a výcviku a v reakcii na pokračujúcu "ruskú asertivitu". Podľa NATO je "pridaným odkazom manévrov uistenie spojencov v regióne" vo svetle krízy na Ukrajine.
Súčasťou flotily NATO je aj americký torpédoborec USS Vicksburg. Samotné manévre sa zamerajú na simuláciu protivzdušných a protiponorkových bojových operácií ako aj na nácvik útoku malých plavidiel.
Prítomnosť plavidiel NATO sa začala v Čiernom mori zvyšovať od minuloročného pripojenia čiernomorského polostrova Krym k Rusku, čo vyvolalo obavy okolitých krajín.
(SITA/Reuters)