NAIROBI, BRATISLAVA. Pätnásť ton slonoviny, ktoré by na čiernom trhu mali hodnotu asi tridsať miliónov dolárov. Táto slonovina sa však na čierny trh nedostala, včera ju spálili v Keni.
„Veľká časť tejto slonoviny pochádza zo zvierat, ktoré pytliaci bezohľadne zabili,“ povedal podľa BBC kenský prezident Uhuru Kenyatta, ktorý plameň zapálil.
Ide o najväčšie množstvo slonoviny, ktoré v Keni spálili. Krajina chce týmto spôsobom bojovať proti nelegálnemu obchodu. Väčšina slonoviny končí na ázijskom trhu, kde sa z nej vyrezávajú ozdoby.
Napriek celosvetovému zákazu obchodu so slonovinou OSN a Interpol odhadujú, že v roku 2014 zabili asi 25-tisíc slonov. Nelegálny obchod v posledných rokoch rastie, predovšetkým vďaka bohatnutiu strednej vrstvy v Číne, ktorá si môže dovoliť väčší luxus.
Keňa preto zintenzívnila boj proti pytliakom, sprísnila tresty aj pokuty pre páchateľov. Okrem samotnej ochrany to ohrozuje aj turistický priemysel, od ktorého je krajina vo veľkej miere závislá.
Keňa má v skladoch ešte 115 ton slonoviny, zničiť ju chcú do konca tohto roka. Podľa Kenyattu treba ukázať, že so slonovinou sa nemôže obchodovať. „Chceme, aby ďalšie generácie poznali krásu týchto majestátnych zvierať,“ povedal. „Pytliaci a priekupníci nebudú mať v Keni posledné slovo.“