Pôvodný agentúrny text sme doplnili autorským článkom SME.
DONECK. Výbuch v uhoľnej bani na východe Ukrajiny v stredu uväznil v podzemí desiatky pracovníkov, vyhlásenie predsedu ukrajinského parlamentu Volodymyra Hrojsmana o 32 obetiach na životoch sa však zatiaľ nepotvrdilo, hoci záchranári dávajú nezvestným len malú nádej na prežitie.
Nehoda postihla nadránom Baňu Zasiaďko v separatistickej bašte Doneck, podľa predstaviteľov zariadenia však nijako nesúvisí s bojmi na blízkej frontovej línii.
V podzemí zostávajú desiatky ľudí
Situáciu komplikuje fakt, že k banskému nešťastiu došlo na území kontrolovanom separatistami. Ako vo vysielaní rozhlasovej stanice Vesty uviedol Michail Volynec, predseda Nezávislého odborového zväzu baníkov, ukrajinskízáchranári ihneď ponúkli svoju pomoc a pripravených vyraziť bolo asi 17 automobilov so špeciálnym vybavením.
„Vedenie tzv. doneckej ľudovej republiky nám povedalo: Ďakujeme, vašu pomoc nepotrebujeme,“ uvie〜dol Volynec. Podľa neho sú základne záchranárov na okupovaných teritóriách rozkradnuté, a preto sú možnosti záchrannej akcie veľmi obmedzené. Separatisti však uvádzajú, že vysoko kvalifikovaných záchranárov majú dosť a že záchranná akcia je vedená profesionálne.
Príčinou nešťastia bol podľa všetkého výbuch metánu. Vedenie doneckej ľudovej republiky uviedlo, že tragédia nesúvisí s vojnovými operáciami v Donbase.
Rodinní príslušníci smútia pred baňou Zasjadka. FOTO - TASR/AP
V bani Zasiaďko umierali baníci aj v minulosti. V roku 1999 zahynulo 50 osôb, o dva roky neskôr 55. V roku 2002 v dôsledku explózie zomrelo 20 baníkov a v roku 2006 trinásť. K najväčšiemu nešťastiu v tejto donbaskej bani došlo v roku 2007. Vtedy zostalo pod zemou 101 mužov a piati zahynuli pri pokuse zachrániť ich. Bola to vôbec najtragickejšia nehoda v ukrajinských baniach v novodobej histórii krajiny. Baňa Zasiaďko je jedna z najväčších na Ukrajine - do prevádzky ju uviedli v roku 1958.
Sú aj horšie bane
Podľa baníckych odborov baňa Zasiaďko ani nepatrí k tým najhoršie vybaveným, financovaným a najzaostalejším. „Ďalšie bane sú na tom ešte horšie. Ani nevieme, koľko ľudí v Donbase teraz pri ťažbe uhlia umiera,“ uviedol Volynec.
V Donbase, teda na území v súčasnosti ovládanom rebelmi, sa nachádza väčšina ukrajinských uhoľných baní. V minulosti časť vyťaženého uhlia putovala do Ruska, časť do ukrajinských elektrární a časť na export. Vysoko kvalitné uhlie sa teraz ukrajinskému vedeniu nedarí nahradiť uhlím dovezeným zo zahraničia. Pokusy nakúpiť uhlie pre elektrárne napríklad narazili na to, že juhoafrické uhlie, už dodané na Ukrajinu, sa v ukrajinských tepelných elektrárňach zle spaľuje.
V samotnom Donbase niektoré z baní rebeli zatopili a obnoviť v nich ťažbu už prakticky nebude možné. Časť stále funguje, ale obchod s uhlím sa úplne vymkol spod kontroly Kyjeva. Obrovským biznisom pre separatistov je čierny obchod s uhlím, ktoré nelegálne v menšej miere dodávajú na Ukrajinu, ale aj do Ruska.
Platby za suroviny nepretekajú cez Kyjev, ale idú rovno do rúk predstaviteľov neuznaných republík.