UHERSKÝ BROD. Polícia bude mať na budúci týždeň prvé výsledky analýzy zásahu proti mužovi, ktorý v utorok 24. februára v reštaurácii Družba v moravskom meste Uherský Brod zastrelil osem ľudí. Oznámila to polícia Zlínskeho kraja.
Zákrok, ktorý v médiách kritizovali očití svedkovia tragédie, bude vyšetrovať aj Generálna inšpekcia bezpečnostných zborov (GIBS). Informoval o tom spravodajský portál Novinky.cz.
"Najneskôr v prvom marcovom týždni budú k dispozícii prvé závery dôkladnej analýzy zákroku, ktorou sa momentálne zaoberá na pokyn policajného prezidenta odbor vnútornej kontroly policajného prezídia," uvádza sa v správe polície.
Odbor vnútornej kontroly zlínskeho krajského riaditeľstva zároveň preveruje rýchlosť, profesionalitu a taktiku zákroku.
Minister zatiaľ chyby nevidí
Minister vnútra Milan Chovanec (ČSSD) nariadil GIBS, aby zásah preverila, ale podľa jeho názoru polícia neurobila chyby. V médiách sa objavili svedectvá ľudí, čo prežili útok v reštaurácii, a tí policajný zásah kritizovali - predovšetkým prišiel podľa nich neskoro a niektoré obete mohli žiť.
Minister Chovanec vo vysielaní televízie Prima obhajoval zásah polície a ohradil sa proti rôznym špekuláciám, ktoré sa postupne objavujú, a vyzval verejnosť, aby počkala na výsledky vyšetrovania.
"Ľudia boli v šoku, prvú hodinu policajti nemali informácie," povedal minister v reakcii na výpovede svedkov, podľa ktorých polícia zasiahla neskoro.
"My sme v tom čase nevedeli, či sú tam preživší. Ak sa ukáže fatálne zlyhanie polície, budú vyvodené dôsledky," zdôraznil Chovanec, ktorého citoval portál Novinky.cz.
Obyvateľ Uherského Brodu zastrelil v utorok v Družbe sedem mužov a jednu ženu vo veku 27 až 66 rokov, pričom k nim zrejme nemal žiadny bližší vzťah. Jedna žena utrpela pri útoku zranenia a jeden z hostí prežil masaker ukrytý na toaletách reštaurácie.
Všetkých osem obetí streľby aj samotný páchateľ môžu byť pochovaní. Polícia už pozná predbežné výsledky pitiev.
Obete nemali šancu
Obete strelca zomreli prakticky okamžite, nikto nemal šancu prežiť dlhšie než niekoľko minút, vyhlásil vo vysielaní Českej televízie (ČT) dozorujúci štátny zástupca (prokurátor) Roman Kafka. Odvolával sa pritom na výsledky pitiev obetí.
Zatiaľ žiadne informácie o chybách polície nie sú, dodal Kafka.
Všetky obete mali podľa neho "rozsiahle, opakované zranenia do miest, ktoré vylučovali prežitie", vysvetlil štátny zástupca v relácii ČT Otázky Václava Moravca.
Kafka tiež povedal, že strelec podľa dostupných informácií nebol psychicky zdravý a jeho stav sa zhoršoval. Jeho manželka doteraz nemohla byť vypočutá, takisto kvôli zlému psychickému stavu.
Šándor viní politikov
Polícia doplatila na množstvo úsporných opatrení predchádzajúcich vlád, keď sa z nej stala rozpočtová rezerva. V diskusnej relácii TA3 V politike to uviedol český bezpečnostný poradca Andor Šándor.
Ako priblížil, policajti málo cvičia, majú málo zbraní, polícia je podfinancovaná a nemá dostatočný počet ľudí. Upozornil, že pokiaľ nebude perspektívnym zamestnaním pre mladých ľudí, tak si bude musieť vystačiť iba s tými, ktorí sa do nej dobrovoľne hlásia, a nebude si môcť vyberať.
Šándor však odmietol kritiku nedostatočného zásahu hliadky z Uherského Brodu, kde 63-ročný útočník v reštaurácii Družba zastrelil tento týždeň ôsmich ľudí. Dodal, že riešenie, ktoré zodpovedalo policajtom miestneho obvodného oddelenia, bolo na úrovni. Čakať zásah ako z hollywoodskych filmov je podľa neho mylné.
Gašpar hovoril o netypickom incidente
Prezident Policajného zboru SR Tibor Gašpar poznamenal, že prípad v Uherskom Brode nebol typickým incidentom aktívneho strelca. Podotkol, že vyhodnotiť správne situáciu či a kedy zakročiť, nebolo celom jednoduché. Pripomenul, že až po ukončení vyšetrovania postupu polície bude možné robiť nejaké závery, či polícia zasiahla správne alebo nie.
V tejto súvislosti poukázal na to, že na krajských riaditeľstvách fungujú pohotovostné policajné útvary a okrem toho celorepublikový útvar osobitného určenia, ktorý je špecializovaný na boj proti teroristom.
Do Uherského Brodu musela prísť zásahová jednotka z Brna, keďže Zlínsky kraj takú nemá. Presun 15 policajných špecialistov v štyroch autách po trase dlhej 90 kilometrov trval od nahlásenia 66 minút.
Šándor vyvrátil skreslenú predstavu ľudí o tom, že po prípade v Uherskom Brode už bude polícia schopná v 100 percentách prípadov zasiahnuť tak, aby ochránila ľudí.
"V takom svete nežijeme," zdôraznil s tým, že aj pre zhoršujúcu sa ekonomickú či sociálnu situáciu bude narastať počet "vyšinutých" ľudí podobne, ako to bolo v Uherskom Brode.