Washington 22. decembra (TASR) - USA dnes uskutočnili sériu diplomatických krokov po tom, čo Severná Kórea začala v sobotu odstraňovať zo svojich jadrových zariadení monitorovacie kamery OSN.
Pchjongjang vyhlásil, že chce obnoviť činnosť týchto zariadení kvôli výrobe elektriny a kamery odstránil, keďže tak odmietli urobiť experti OSN.
Krok komunistickej Severnej Kórey označila za poľutovaniahodný susedná Južná Kórea, Japonsko ako aj Francúzsko. Americký minister zahraničných vecí Colin Powell ešte v sobotu telefonicky hovoril so svojimi náprotivkami v Číne, Južnej Kórei, Rusku a dnes aj s japonským kolegom, oznámil bez ďalšieho spresnenia hovorca ministerstva.
Hovorca predtým uviedol, že USA, ktoré tento rok Pchjongjang označili za súčasť "osi zla" - krajiny predstavujúce bezpečnostné hrozby -, budú hľadať mierové riešenie situácie prostredníctvom konzultácii so spojencami. "USA nezačnú dialóg ako odpoveď na hrozby alebo porušenie záväzkov. A nebudeme sa dohadovať alebo presvedčovať Severnú Kóreu, aby dodržiavala" podpísané dohody.
Pchjongjang začal odstraňovať kamery a pečate z jadrových zariadení, ktoré odstavili po dohode z roku 1994 medzi Severnou Kóreou a USA, podpísanej kvôli obavám, že by mohli slúžiť na výrobu jadrovej zbrane, keďže produkujú plutónium použiteľné na vojenské účely. Zásahy Pchjongjangu sa týkajú aj elektrárne Jung-pjun na severozápade krajiny, ktorá sa podľa USA využívala na výrobu plutónia.
Severná Kórea sa predtým v októbri priznala, že má tajný program vývoja jadrových zbraní, čím porušila dohodu z roku 1994. Americkí predstavitelia tvrdia, že Pchjongjang má dosť plutónia na vyrobenie jednej, prípadne dvoch jadrových zbraní, čo Severná Kórea poprela. USA a ďalšie krajiny kvôli októbrovému priznaniu zastavili dodávky výhrevného oleja pre dva reaktory, nepoužiteľné na výrobu zbraní. Tie malo na základe dohody z roku 1994 vybudovať západné konzorcium výmenou za zastavenie severokórejského programu vývoja jadrových zbraní.