Naznačil, že možno príde rad na prehodnotenie koaličnej dohody.
Agentúrnu správu sme nahradili autorským článkom.
PRAHA, BRATISLAVA. My nerozprávame, ale pracujeme. Odkaz, s ktorým pred rokom a pol vyhralo hnutie ANO Andreja Babiša české parlamentné voľby, platil na sobotňajšom sneme hnutia doslova. Veľa sa toho nepovedalo a snem sa skončil o niekoľko hodín skôr, ako bolo naplánované.
Babišova pozícia nebola žiadnym spôsobom ohrozená, dostal sto percent hlasov, len jeden člen sa pri voľbe zdržal. Babiš tvrdil, že to bol práve on, keďže nechcel zahlasovať za seba.
Jak říká Karel Gott: to jsem fakt nečekal
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) February 28, 2015 Moderátor dojemne prosil Jednohlasne prešla aj voľba prvého podpredsedu Jaroslava Faltýnka, ktorý vedie aj poslanecký klub strany. Ostatní uchádzači sa kandidatúry ešte pred hlasovaním vzdali, jednota strany smerom navonok tak ostala zachovaná.
Pred snemom pritom médiá špekulovali, že by sa prvýkrát mohli ukázať spory v strane, ktorú Babiš ovláda pevnou rukou. Čast straníkov má vraj problém s ľuďmi z Agrofertu, Babišovho podnikateského impéria, ktorých si predseda dosadil na stranícke pozície.
To sa však nestalo. Delegáti sa vedenia ani na nič nepýtali, a to aj napriek tomu, že ich moderátor snemu Richard Brabec až „dojemne“ prosil, aby tak urobili, píše Idnes.cz.
Vyzýval ich aj Babiš, práve snem bol podľa neho príležitosťou si niektoré veci povedať. Neuspel. A to napriek tomu, že sa rozhodovalo o ľuďoch, ktorí budú v najbližších dvoch rokoch viesť lídra prieskumov verejnej mienky.
Prerod bude dlhší Tento snem strane nepomohol, píše komentátor Idnes.cz Miroslav Korecký. „Žiadna demokratická strana dlho neudrží stopercentnú jednotu a nekritizovateľnosť predsedu. Ako vidno, hnutiu ANO bude prerod v normálne fungujúci subjekt trvať podstatne dlhšie,“ napísal.
Oveľa väčšiu pozornosť ako vnústranícka diskusia, ktorá sa prakticky vôbec nekonala, vyvolali Babišove poznámky o koaličných partneroch. Sociálnych demokratov kritizoval pred voľbami v roku 2013 a pokračuje v tom aj teraz, keď s nimi ako minister financií sedí v koalícii.
„ČSSD je zaťažená kontroverznou minulosťou, je prehnane zvyknutá rozdávať z verejných peňazí. Tým si zaväzuje svojich voličov bez ohľadu na možnosti štátneho rozpočtu a zadlžovanie krajiny,“ povedal v úvodnom prejave.
„Takéto poznámky pokladám od pána Babiša za nepatričné a bol by som rád, keby rovnako ako sociálna demokracia mohol byť na svoju minulosť hrdý aj on,“ uviedol predseda Snemovne reprezentantov Jan Hamáček.
Babiš bol podľa Ústavu pamäti národa agentom komunistickej ŠtB, aj keď on sám to popiera.
Čo bude ďalej? Predseda najmenšej koaličnej strany KDÚ-ČSL Pavel Bělobrádek zas hovorí, že na sneme sa až príliš často spomínalo slovo vodcovstvo.
„V podstate sa vyjadril, že mu vo vláde koaliční partnerovi prekážajú a najradšej by vládol sám, pretože ho unavujú neustále diskusie. Dúfam, že po diskusii mu nezačnú prekážať aj koaliční partneri a potom demokracia,“ vyhlásil.
Babiš na tlačovej konferencii po sneme ešte koaličným partnerom odkázal, že by chcel viac hovoriť do diania rezortov, ktoré ovládajú a možno príde na rad aj prehodnotenie koaličnej dohody. Nezdá sa mu spravodlivé, že kým jeho hnutie má šiestich ministrov, sociálni demokrati až ôsmich.