Politkovská - vrahov odsúdili, objednávateľa nevedia
Pravdepodobne najznámejšia novinárka, ktorá bola v Rusku zavraždená. Politkovská pracovala pre ruské nezávislé noviny Novaja Gazeta, ktoré sa vždy vyznačovali kritickým postojom k politike.
Venovala sa najmä čečenskej vojne a ľudským právam. Okrem toho napísala aj kritickú knihu Putinovo Rusko.
V nej kritizuje jeho pôsobenie na čele tajnej služby aj postoj k novinárom: "Jediné, čo zostáva, je internet, kde sú informácie stále voľne k dispozícii. Pre ostatných, ak chcú pokračovať v práci ako novinári, to znamená úplnú servilitu k Putinovi. V opačnom prípade to môže byť smrť, guľka, jed, alebo súd - čokoľvek sa zdá vhodné špeciálnym službám, Putinovým strážnym psom."
Kremeľ obviňovala aj za postup v Čečensku. V čase, keď pracovala na príbehu o mučení ľudí ochrankou čečenského lídra Ramzana Kadyrova, ju v októbri 2006 útočník štyrmi výstrelmi zabil vo výťahu jej moskovského domu.
Obžalovaných najskôr prepustili pre nedostatok dôkazov. V júni 2014 však piatich mužov za jej vraždu odsúdili, dvaja dostali doživotie a traja tresty od 12 do 20 rokov. Muži sa však dali najať, nie je však jasné, kým.
Pomstiť sa jej mohli podporovatelia Kadyrova, ale aj "predstavitelia časti ruskej vlády. Politkovská permanentne kritizovala Kremeľ. Jedna zo skupín, no nevieme ktorá, sa mohla rozhodnúť pomstiť sa jej," povedal pre Guardian v roku 2006 zástupca šéfredaktora novín Novaja Gazeta Oleg Chlebnikov.
Prepojenie na vysokú ruskú politiku sa však zatiaľ nepodarilo dokázať.

Putin zareagoval ľahostajnosťou
Čečenský konflikt, kritika najvyššej politiky a práca v totožných novinách bola osudná aj pre novinára Jurija Ščekočichina. Ten bol poslancom Štátnej dumy, od roku 1996 bol zástupcom šéfredaktora opozičných novín Novaja Gazeta.
Vo svojej novinárskej praxi písal najmä o organizovanom zločine, ale aj o prepojení korupcie na politiku. Keď Vladimir Putin na jeho články o korupcii nereagoval, začal sa naňho obracať s témou čečenského konfliktu.