VATIKÁN, BRATISLAVA. Ešte donedávna bezdomovca Willyho Herteleera dobre poznali len príslušníci Švajčiarskej gardy a niekoľko vatikánskych duchovných, ktorí mužovi zvykli na ulicu priniesť jedlo alebo ranné kapučíno. Dnes ho pozná celý svet. Pápež ho pochoval priamo vo Vatikáne.
Rozprával sa s mladými
Willy Harteleer už niekoľko desiatok rokov sedával na Námestí sv. Petra. Aj keď pochádzal z Belgicka a hovoril po flámsky, s okoloidúcimi sa dokázal dohovoriť. Bezdomovec si od nich vedel vypýtať peniaze, no tiež sa s nimi hocikedy porozprával o viere.
„Veľa sa rozprával s mladými ľuďmi, rozprávali sa o Bohu, pápežovi, pozýval ich na sviatosť eucharistie, o ktorej Herteleer zvykol hovoriť ako o svojom lieku,“ povedal o mužovi pre Vatikánsky rozhlas Bruno Silvestrini, pastor Kostola sv. Anny.
Bezdomovec sa vraj zúčastňoval na jeho rannej omši celých 25 rokov.
So Silvestriniho vyjadrením sa zhoduje aj výpoveď ďalšieho bezdomovcovho priateľa z duchovných radov. „Chodievate občas na spoveď? Pozrite, spovedanie sa je nevyhnutné, pretože ak to nerobíte, nepôjdete do neba!“ hovorieval 80-ročný bezdomovec okoloidúcim podľa America Cianiho, ktorý pôsobí v Bazilike sv. Petra.
Bol to práve on, kto pápežovi o Harteleerovej smrti povedal. Na Svätého Otca sa obrátil s tým, že nevedia, kam muža pochovať. „Urobte mu dôstojný pohreb vo Vatikáne,“ odpovedal Cianimu podľa denníka Daily Telegraph pápež František.
Zomrel na podchladenie
Harteleer zomrel v decembri krátko po prevoze z ulice do nemocnice na podchladenie. Jeho telo zostalo v márnici neidentifikované ešte dlho, dnes už však leží pochovaný na Teutonskom cintoríne.
To z Hartleera robí prvého bezdomovca v histórii cirkvi, ktorého pochovali na území Vatikánu.
Cintorín pôvodne slúžil ako pohrebisko pútnikov, ktorí prichádzali do Ríma. Dnes sem zvyknú pochovávať nemeckých kňazov. Bezdomovcov pohreb financovala nemecká zámožná rodina.
František preukázal svoj záujem o bezdomovcov aj v minulosti. Pri príležitosti svojich 78. narodenín sa postaral o rozdanie 400 spacích vakov s vatikánskym erbom.