BUDAPEŠŤ. Maďarská vláda spustila kampaň na diskreditáciu viacerých mimovládnych organizácií, konštatuje sa v úvode výročnej správy medzinárodnej organizácie Amnesty International o stave ľudských práv v roku 2014.
Šéfka maďarskej kancelárie Amnesty International Orsolya Jeneyová v rozhovore pre komerčnú rozhlasovú stanicu Klubrádió v tejto súvislosti uviedla, že kontroly štátnych orgánov namierené proti občianskym združeniam a organizáciám na ochranu ľudských práv považuje AI za bezprecedentné šikanovanie, ktoré je jednoznačne motivované politicky.
Jeneyová dodala, že správa konštatuje, že po Rusku a Egypte boli aj v Maďarsku zaznamenané snahy na umlčanie kritických názorov voči vláde.

V súvislosti s utečeneckou otázkou Jeneyová poznamenala, že niektoré krajiny robia kroky na to, aby utečencov nepúšťali cez hranice - namiesto toho, aby hľadali možnosť, ako im pomôcť. Krajiny bližšie nešpecifikovala, ale vzhľadom na kroky, ktoré v záležitosti migrácie deklarovala vláda premiéra Viktora Orbána, je zrejmé, že kritika sa týka aj Maďarska.
Podľa správy AI sa maďarská vláda stavia čoraz nepriateľskejšie voči významnejším občianskym skupinám a organizáciám, ktorých podozrieva z toho, že s finančnou podporou zahraničných vlád konajú v súlade s ich záujmami.
Správa v tejto súvislosti cituje príslušné vyjadrenie premiéra Viktora Orbána a uvádza, že polícia vykonala razie v centrálach dvoch občianskych organizácií, ktoré sú zodpovedné za rozdeľovanie financií Nórskeho fondu.
Kriticky sa AI vyjadrila aj k uplatneniu diskriminácie Rómov v oblastiach zdravotníctva a bývania, ako aj k cirkevnému zákonu, ktorý porušuje právo na slobodu náboženstva.