Agentúrnu správu sme nahradili autorským článkom.
BAGDAD, BRATISLAVA. Donedávna ho zamestnávalo to, ako pomôcť Afganistanu vyrovnať sa s hrozbami Talibanu. Od marca sa slovenský diplomat Ján Kubiš presunie z Kábulu do Bagdadu a zameria sa na Islamský štát.
Generálny tajomník Organizácie Spojených národov Pan Ki-Mun ho v utorok vymenoval za nového vedúceho Pomocnej misie OSN v Iraku (UNAMI).
„Profesionálne je to zaujímavá parketa a spolu so Sýriou jedna z najdôležitejších misií OSN,“ povedal Kubiš pre SME. Priznáva, že post v Iraku môže byť náročnejší: „Nechcel by som to dávať na rebríček, ale Islamský štát je medzinárodnou hrozbou číslo jeden. Z tohto pohľadu je to veľmi zložitá misia.“
Afganistanu pomohli
Bývalý minister zahraničných vecí po troch rokoch odišiel z obdobného postu v Afganistane. Ten by mali po štrnástich rokoch podľa amerického prezidenta Baracka Obamu postupne opúšťať americké vojská.
Afganský prezident Ašraf Ghání však v januári podľa CNN vyzval na zváženie konečného termínu, ktorým mal byť rok 2016. O harmonograme sťahovania amerických vojsk z Afganistanu sa ešte bude diskutovať, tvrdí aj Kubiš.
OSN v Afganistane pomáhala najmä pri voľbách, vďaka ktorým vznikla vláda národnej jednoty. „Sú signály, že vláda začne čoskoro rokovať s Talibanom. Bez volieb a vlády by konflikt len eskaloval,“ hovorí Kubiš.
Zatiaľ čo v afganskom konflikte boli kľúčové ideológie a rozdelenie krajiny na podporovateľov a odporcov Talibanu, Irak je skôr poznačený nábožensky motivovaným násilím.
„Je tam viac civilných obetí, Islamský štát veľmi nevyberavo vyvražďuje svojich odporcov a nepriateľov, nielen šiitov s odlišnou vierou, ale aj rôzne iné menšiny,“ hovorí diplomat. V Bagdade by mal do konca marca nahradiť Bulhara Nikolaja Mladenova, ktorý sa stane vyslancom OSN pre celý Blízky východ.
Islamisti môžu prehrať
V Iraku bude ako šéf misie riešiť rozvojové aj hospodárske otázky či násilie voči civilistom. Práve misia OSN v Iraku vydala v pondelok správu, podľa ktorej zahynulo minulý rok v krajine pri vojne a útokoch islamistov vyše 11-tisíc civilistov.
Napriek tomu, že Islamský štát minulý týždeň popravil 21 koptských kresťanov v Líbyi, podľa magazínu Vox začínajú islamisti v Iraku prehrávať.
„Ich vládnutie je neudržateľné a riziko kolapsu veľké. Ak sa Islamský štát nezačne adaptovať, je tu veľká šanca, že takzvaný kalifát sa rozpadne,“ píše Vox. Kubiš sa do špekulácií púšťať nechce, keďže na post šéfa misie ešte nenastúpil.
Kubišovo meno sa viackrát skloňovalo ako meno možného budúceho generálneho tajomníka OSN, Economist spomínal ako kandidáta aj súčasného ministra zahraničia Miroslava Lajčáka. Pan Ki-Muna by mal totiž vystriedať niekto z východnej Európy. Pre Kubiša, ktorý predtým zastával aj post generálneho tajomníka OBSE, by to bol kariérny vrchol.
K dohadom sa však zatiaľ vyjadrovať nechce: „Na to je ešte čas,“ hovorí. Novú hlavu OSN by mali voliť budúci rok.
Pan Ki-mun vymenoval Jána Kubiša za šéfa misie OSN v IrakuČítajte