LONDÝN. Británia vyšle nasledujúci mesiac vojenský personál na Ukrajinu, kde bude pomáhať cvičiť tamojšie ozbrojené sily. Povedal to britský premiér David Cameron, ktorého citovala agentúra Reuters.
Cameron tiež varoval, že Moskva môže prispieť k destabilizácii ďalších krajín v regióne, ak sa jej nikto nepostaví. Pomoc by mali poskytnúť aj USA.
"V priebehu budúceho mesiaca rozmiestnime britský vojenský personál, aby poskytoval poradenstvo a širokú škálu výcviku, od taktickej špionáže po logistiku a zdravotnú starostlivosť," povedal premiér pred poslaneckým výborom v parlamente.
"S Ukrajinou tiež zrealizujeme výcvikový program pre pechotu s cieľom posilniť stálosť jej ozbrojených síl," dodal Cameron so zdôraznením, že britské zložky sa budú držať ďaleko od frontovej línie a nebudú sa zapájať do bojových operácií.
Vyzbrojenie Ukrajiny niekedy v budúcnosti Cameron úplne nevylúčil, súčasný prístup Londýna sa však podľa neho zakladá výhradne na nesmrtiacej podpore.
Pomoc poskytne USA aj Poľsko
Na Ukrajinu mieria aj americkí vojaci, ktorí poskytnú zdravotnícky výcvik ukrajinským jednotkám, ktoré bojujú proti pro-ruským separatistom.
USA by mali na budúci týždeň na Ukrajinu vyslať 5 až 10 amerických vojakov, ktorí budú cvičiť budúcich ukrajinských školiteľov.
Počas uplynulého roka americkí vojaci odborne zaškolili približne 300 ukrajinských armádnych príslušníkov, ktorí sa zameriavajú na zdravotnícku pomoc vo vojnou stíhaných oblastiach.
Poľsko plánuje na Ukrajinu vyslať inštruktorov, ktorí budú cvičiť ukrajinských vojakov, vyhlásil v stredu poradca poľského ministra obrany Boguslaw Pacek. Finálne rozhodnutie vraj padne v marci.
"Ministerstvo obrany plánuje vyslať poľských inštruktorov, aby tak podporili výcvik ukrajinských poddôstojníkov," povedal Pacek agentúre Reuters.
Oznámenie vyvolalo pobúrenie
Oznámenie o vyslaní britských vojenských poradcov na Ukrajinu vyvolalo pobúrenie v Rusku.
Mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Ruskej federácie vo Veľkej Británii Alexander Jakovenko to podľa tlačovej agentúry DPA označil za dôkaz skutočnosti, že NATO sa už podieľa na konflikte na Ukrajine.
Britský minister obrany Michael Fallon v reakcii na kritiku zdôraznil, že ide o britskú reakciu na žiadosť ukrajinskej strany a nie o operáciu Severoatlantickej aliancie (NATO).
"Je to rozhodnutie britskej vlády," povedal Fallon. "V súčasnosti zvažujeme ďalšie žiadosti o pomoc a podporu od ukrajinskej vlády a budeme úzko spolupracovať s kľúčovými spojencami prostredníctvom spoločnej komisie Ukrajina-USA-Británia-Kanada," citovala ho DPA.