OSLO, BRATISLAVA. Každý rok dlhá letná dovolenka kdesi v Tichomorí, v garáži zaparkované luxusné auto, bezplatná zdravotná starostlivosť a bezstarostný dôchodok. Väčšina obyvateľov našej planéty môže o podobných vymoženostiach len snívať, no v Nórsku tento životný štandard nie je taký neobvyklý. To sa teraz dramaticky mení. Môže za to lacná ropa.
Vyhrať lotériu
Opis v úvode sa hodí aj na 24-ročného nórskeho mechanika Kristoffera Sandberga. Celý život síce prežil v Nórsku, no uvedomuje si, že škandinávsky blahobyt nie je samozrejmosťou. Narodiť sa ako Nór je podľa neho niečo podobné ako vyhrať lotériu.
„Ale netuším, koľko ďalších ľudí ešte stratí prácu alebo ako dlho bude trvať táto neistota,“ cituje Sandberga agentúra Associated Press.
Sandberg je jedným z tých, ktorí v dôsledku poklesu cien ropy prišli o prácu na ropnej plošine v Severnom mori. Nedávno predal svoj luxusný mercedes, aby sa mohol presťahovať až do Singapuru, kde bude takisto pracovať pre ropnú spoločnosť.
Bude si musieť zvyknúť na dlhší pracovný čas, nižšiu mzdu a ak pôjde cena ropy aj naďalej dole, o prácu môže prísť znova.
Známe klišé hovorí, že vlastníctvo ropy je pre krajinu skôr prekliatím ako požehnaním. Nóri sú však v tomto svetlou výnimkou. Zisky z čierneho zlata neputujú do vreciek miestnych oligarchov ako v mnohých afrických skorumpovaných na ropu bohatých krajinách.
Nešli ani na výstavbu okázalých mrakodrapov ako v arabských štátoch Perzského zálivu.