Caracas 20. decembra (TASR) - Venezuelská opozícia dnes v 19. deň generálneho štrajku varovala pred vojenskou akciou, ktorou chce vláda údajne získať kontrolu nad desiatkami tankerov kotviacich pri venezuelských prístavoch.
Celonárodným protestom sa má vynútiť odstúpenie Huga Cháveza z prezidentského úradu a vypísanie predčasných volieb. Posádky cisternových lodí sa pripojili k protestu, ktorý sa začal 2. decembra, a tým vo výraznej miere utlmili export ropy.
Chávez už raz dal obsadiť jeden tanker pobrežnou strážou. Náhradná posádka z Indie však nedokázala s loďou vyplávať na more. Vláda okrem toho plánuje aj znárodnenie bánk, varovali zástupcovia opozície.
Produkčná aktivita venezuelského ropného priemyslu dnes nevykazuje nijaké zvýšenie napriek štvrtkovému výnosu najvyššiemu súdu, ktorým nariaďuje zamestnancom štátnemu ropnému gigantu PDVSA návrat do práce.
Najvyšší súd nariadil úradom a jednotlivcom, aby uposlúchli inštrukcie vydané vládou na zabezpečenie prevádzky ropnej spoločnosti. Petróleos de Venezuela SA (PDVSA) zabezpečuje okolo 50 percent vládnych príjmov krajiny, ktorá je piatym najväčším ropným exportérom na svete.
Opozičný odborník na ústavné právo Gerardo Blyde kritizoval nariadenie na ukončenie štrajku ako "legalizáciu puču v úrade" Chávezovou vládou. "Toto rozhodnutie je úplne v rozpore s ústavou, keďže tá garantuje právo na štrajk a demonštrácie," argumentoval Blyde.
Podľa jeho vyjadrenia hrozí každému zamestnancovi, ktorý sa nebude riadiť nariadením vlády, v krajnom prípade 18 mesiacov väzenia. "Nikoho nemožno proti jeho vôli nútiť do práce. To by bolo otroctvo a my sa nenachádzame na Kube," dodal Chávezov odporca. Opozícia obviňuje populistického prezidenta z ruinovania hospodárstva kubánskym štýlom a podkopávania demokracie.
Štrajk v ropnom priemysle viedol k 90-percentnému poklesu produkcie. Normálna denná produkcia Venezuely predstavuje tri milióny barelov ropy. Rovnako sa zastavila práca aj v oceliarňach a hlinikárňach.