NEW YORK, BRATISLAVA. Bezpečnostná rada schválila dohodu z Minska o prímerí na Ukrajine. Nevyhla sa však sporom dvoch hlavných hráčov na tomto poli Spojených štátov a Ruska.
„Rusko podpíše dohody a potom robí všetko, čo môže, aby znemožnilo ich realizáciu,“ povedala podľa BBC americká veľvyslankyňa pri OSN Samantha Powerová. „Rusko presadzuje suverenitu národov a potom sa tvári, ako keby susedné hranice neexistovali.“
Prečítajte si tiež:
Ukrajinské Debaľcevo je v ruinách, situácia sa výrazne zhoršila
Netvárte sa Diplomatka ešte predtým Moskvu, ktorá s rezolúciu o prímerí v Minsku prišla, vyzvala, aby prestala „vyzbrojovať separatistov, posielať ťažké zbrane cez hranice pre svoje jednotky a predstierať, že nerobí to, čo robí“.
Američania nie sú jediní, ktorí hovoria, že Rusi sa aktívne zapájajú do vojny, keď podporujú separatistov zbraňami aj vojakmi. Tvrdia to prakticky všetky západné tajné služby.
O tom, že ruskí vojaci prispievajú na strane separatistov k porušovaniu prímeria hovoril aj americký viceprezident Joe Biden.
Rusi sa však bránia a Powerovej slová označujú za urážajúce.
Boje pokračujú „Od začiatku krízy vyzývalo Rusko na upokojenie situácie cez otvorený dialóg všetkých strán konfliktu,“ odkázal ruský veľvyslanec pri medzinárodnej organizácií Vitalij Čurkin.
Kým dohoda z Minska na väčšina frontovej línie platí, boje sa stupňujú pri meste Debaľcevo, kľúčovom železničnom uzli. Ten spája mestá Luhansk a Doneck, ktoré obsadili separatisti.
Obliehané mesto je prakticky celé zničené.
As rebels attack Debaltseve and make new demands, Ukraine's ceasefire is full of holes http://t.co/4dNkKv1Dfi pic.twitter.com/N0xLpieWfy
— The Economist (@TheEconomist) 18. Únor 2015 Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu