Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom.
KÁHIRA, BRATISLAVA. Koptskí kresťania žijúci v Egypte boli až donedávna považovaní za jednu z najutláčanejších menšín na Blízkom východe. Útoky na nich však tentoraz Egypt nenechal len tak.
Po tom, ako 21 koptov chladnokrvne podrezali líbyjskí radikáli, ktorí sa prihlásili k Islamskému štátu, prezident Abdal Fatáh as-Sísí včera okamžite nariadil uskutočnenie náletov na ciele islamistov.
Islamský štát zverejnil video sťatia egypských kresťanovČítajte
Islamský štát v Líbyi
Západné a arabské štáty doteraz bombardovali Islamský štát v Sýrii a v Iraku, Egypt sa včera pridal na líbyjskom území. Práve odtiaľ v decembri a januári uniesli dve oddelené skupiny egyptských koptov.
Islamisti z ich masovej popravy už zverejnili aj videozáznam. O koptoch na ňom hovoria ako o „križiakoch“ a o svojom čine ako o „pomste za zabitie Usámu bin Ládina“. Záznam pripomína zábery popráv, ktoré v posledných mesiacoch zverejňujú islamisti zo Sýrie.
„Egypt a celý svet sa ocitli v tvrdej bitke proti radikálnym skupinám, ktoré presadzujú extrémistickú ideológiu a ich ciele sú rovnaké,“ povedal Sísí krátko predtým, ako spolu s koptským pápežom Tawadrosom navštívil Katedrálu svätého Marka v Káhire.
O Islamskom štáte sa doteraz hovorilo najmä v súvislosti s Irakom a Sýriou. Egypt sa do Američanmi vedených náletov proti nemu aktívne nezapájal. Bojom proti islamistom v Líbyi sa teraz má zaoberať aj Bezpečnostná rada OSN.
Utláčaní kopti
Navrhuje to egyptská vláda, ktorá sa obáva ich prílevu cez ťažko ustrážiteľnú líbyjsko-egyptskú hranicu.
Líbya je v politickom, hospodárskom aj územnom rozklade, odkedy tam v roku 2011 zvrhli dlhoročného diktátora Muammara Kaddáfího. O moc tam bojuje mnoho skupín, miestna odnož Islamského štátu najnovšie obsadila aj Kaddáfího rodné mesto Sirtu.
Kopti sú dlhodobo terčom islamistov aj v samotnom Egypte. Extrémisti na nich útočili za vlády Husního Mubaraka, aj pred dvomi rokmi, keď už moc prebralo Moslimské bratstvo. Podpaľovali im kostoly a fyzicky na nich útočili.
Amnesty International vtedajšiu vládu obvinila, že jej bezpečnostné zložky sympatizujúce s islamistami koptov nechránia. Kopti žijú aj v Líbyi – je ich tam asi 60–tisíc a tvoria najpočetnejšiu kresťanskú menšinu v krajine.