KYJEV. Už v priebehu prvých dvoch hodín po začiatku platnosti prímeria na východe Ukrajiny sa ukrajinská armáda a proruskí separatisti začali navzájom obviňovať z porušovania podmienok dohody z Minsku.
Informovala o tom agentúra Associated Press.
Ukrajinský prezident Petro Porošenko vyhlásil v televíznom prejave približne o polnoci miestneho času (sobota 23.00 h SEČ), že stále panuje "znepokojenie" nad situáciou vo meste Debaľceve na východe krajiny.
Mesto je strategickým dopravným uzlom severovýchodne od Donecka a ukrajinské jednotky sa v ňom ocitli pod tlakom proruských separatistov.
Situácia sa upokojila Prímerie na východe Ukrajiny je síce porušované, no v princípe platí. Potvrdili to v nedeľu ráno obe strany konfliktu.
Ukrajinská armáda síce potvrdila desať útokov zo strany povstalcov, najmä v oblasti mesta Debaľceve. Podľa hovorcu vládnych ozbrojených síl je však paľba separatistov nepravidelná a ojedinelá.
Povstalci hovoria o paľbe v sebaobrane pred útokmi vládnych síl.
V meste Doneck, hlavnej bašte pod kontrolou separatistov, bol v nedeľu ráno pokoj. Celkovo však vládne na juhovýchodnej Ukrajine prímerie, potvrdil armádny hovorca Vladyslav Selezňov.
Vyhlásenie prímeria "Pevne dúfam, že posledná šanca na začiatok dlhého a ťažkého mierového procesu na politickú dohodu neostane nevyužitá. Ako prvý krok, vydávam rozkaz armáde Ukrajiny, aby zastavila paľbu o 00:00 h 15. februára," vyhlásil Porošenko v uniforme vrchného veliteľa ozbrojených síl Ukrajiny.
Agentúra Reuters uviedla, že bezprostredne po začiatku platnosti prímeria došlo vo východoukrajinskom meste Doneck k zastaveniu ťažkej delostreleckej paľby.
"Je pokoj. Uplynulú polhodinu je pokoj. Ale stále čakáme. Neveríme im. Posledné tri dni nás dusili," príslušník ukrajinských ozbrojených síl slúžiaci pri meste Horlivka uviedol pre televíznu stanicu 112 po tom, čo prímerie nadobudlo platnosť.
Ešte niekoľko hodín pred začiatkom prímeria sa na východe krajiny odohrávali prudké boje medzi ukrajinskou armádou a proruskými separatistami. Agentúra DPA informovala, že vládne sily hlásili 14 mŕtvych počas 24 hodín, zatiaľ čo separatisti potvrdili štyri obete z radov civilného obyvateľstva.
Porušenie prímeria Riaditeľ Ukrajinskej bezpečnostnej služby Valentyn Nalyvajčenko vyhlásil, že asi 50 minút po polnoci prijali oznámenie o porušení prímeria.
Podľa Nalyvajčenka došlo k delostreleckej paľbe z oblasti, ktorú ovláda jednotka kozákov tvorená ruskými občanmi.
Naopak, separatistická Donecká tlačová agentúra citovala vysokopostaveného príslušníka separatistov Eduarda Basurina, podľa ktorého ukrajinské zložky v meste Debaľceve spustili delostreleckú a mínometnú paľbu smerom na pozície separatistov.
Americké ministerstvo zahraničných vecí ešte v sobotu informovalo, že z hodnoverných snímok vyplýva, že ruská armáda rozmiestnila okolo Debaľceva väčšie množstvo delostrelectva a viacero raketometov.
"Sme presvedčení o tom, že ide o systémy ruskej armády, nie separatistov," uviedla vo vyhlásení hovorkyňa ministerstva Jen Psakiová.
Debaltseve. We are confident these are Russian military, not separatist, systems pic.twitter.com/3xzdvAddWJ
— Geoffrey Pyatt (@GeoffPyatt) 14. Únor 2015 Situácia v Debaľceve Podľa pozorovateľov sa medzinárodná pozornosť sústredí v najbližších dňoch práve na Debaľceve, ktoré je strategickým dopravným uzlom severovýchodne od Donecka a ukrajinské jednotky sa v ňom počas posledných týždňov ocitli pod výrazným tlakom proruských separatistov.
Ťažké boje sa v okolí Debaľceve, ako aj v meste Mariupoľ, odohrávali ešte pár hodín pred začiatkom prímeria.
Americký šéf diplomacie John Kerry vyjadril počas sobotňajšieho rozhovoru s ruským náprotivkom Sergejom Lavrovom znepokojenie nad "snahou Ruska a separatistov odrezať Debaľceve pred prímerím".
Separatisti trvajú na tom, že mesto úplne obkľúčili a môžu si ho tak nárokovať. Ukrajinský prezident Petro Porošenko však vyhlásil, že cesta do mesta zostáva otvorená a že ukrajinským vojakom v oblasti bola dodaná nová munícia.
Dohodnuté prímerie Prímerie na východe Ukrajiny začalo platiť 15. februára o 00.00 h miestneho času (23.00 h SEČ).
Na rokovaniach v Minsku bola dosiahnutá i dohoda o stiahnutí ťažkého delostrelectva, vytvorení bezpečnostnej zóny v šírke 50-140 kilometrov a opatreniach smerujúcich k trvalému politickému urovnaniu situácie.
Začiatkom marca sa má začať dialóg o uskutočnení komunálnych volieb v separatistami kontrolovaných oblastiach, následne majú byť prepustení všetci rukojemníci a nezákonne zadržiavané osoby.
Do 14. marca má ukrajinský parlament, Najvyššia rada, vymedziť územie s osobitným režimom samosprávy.
Do konca roku má do platnosti vstúpiť nová ústava Ukrajiny.
Za podmienky úplného politického urovnania konfliktu by ukrajinská vláda mala opätovne získať úplnú kontrolu nad štátnou hranicou s Ruskom v celej zóne konfliktu.
V postihnutých oblastiach sa má zabezpečiť distribúcia humanitárnej pomoci.
Prečítajte si tiež:
Sedem možných scenárov pre Ukrajinu
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu