Belehrad 6. júla (TASR) - Bývalého šéfa srbskej tajnej služby Radomira Markoviča odsúdil dnes súd v Belehrade za prezradenie štátneho tajomstva na trest odňatia slobody v dĺžke jedného roku.
Ide o prvého bývalého spolupracovníka juhoslovanského exprezidenta Slobodana Miloševiča, ktorého odsúdili na trest odňatia slobody po Miloševičovej porážke v minuloročných októbrových voľbách.
Súd uznal Markoviča za vinného z "prezradenia štátneho tajomstva a zo spolupáchateľstva pri prezradení štátneho tajomstva". V spojitosti s touto aférou boli odsúdení na tresty odňatia slobody aj ďalší traja pracovníci srbskej tajnej služby. Nikola Čurčič strávi vo väzení štyri mesiace, Milan Radonjič a Branko Crni strávia vo väzení každý po jednom roku.
Proces sa začal 4. júna a konal sa s vylúčením verejnosti. Bývalý šéf srbskej tajnej bezpečnosti Radomir Markovič a ďalší traja bezpečnostní poradcovia bývalého juhoslovanského prezidenta Slobodana Miloševiča predstúpili pred belehradský okresný súd, aby sa zodpovedali z obvinení z prezradenia štátneho tajomstva. Markovič, kedysi obývaný šéf štátnej bezpečnosti, je vo väzbe od 24. februára tohto roku pre podozrenie z účasti na politických vraždách, prezradenia štátneho tajomstva a ďalších trestných činov.
Všetci štyria muži boli uznaní vinnými z toho, že pri likvidácii informácií po Miloševičovom páde minulý rok v októbri dovolili nepovolaným osobám nahliadnuť do tajných dokumentov a počítačových údajov. Taktiež údajne odstránili tajné údaje, čo sa v Juhoslávii považuje za porušenie zákona o štátnom tajomstve.
Právnik obhajoby Dušan Mašič proti obžalobe argumentoval tým, že "v jej texte niet žiadnych podrobností, ktoré by naznačovali, aké tajomstvá boli prezradené, komu a kedy, ani akú škodu to spôsobilo štátu". Belehradský okresný prokurátor Šiniša Šimič oznámil, že ako hlavný dôkaz predloží "dve počítačové diskety rôznych druhov", ktoré údajne skopíroval Markovič a jeho úradníci, aby odstránili údaje z policajnej databázy. Šimič však odmietol poskytnúť podrobnejšie informácie o ich obsahu.
Mašič vyjadril obavy, že súdny proces má politické pozadie, a vyhlásil, že "premiér (Zoran) Djindjič a minister spravodlivosti (Vladan) Batič dospeli k verdiktu" ešte predtým, než sa proces vôbec začal.