Košice 6. júla (TASR) - Hlavným prínosom zápisu jaskyne Domica do medzinárodného zoznamu lokalít Ramsarskej dohody je zabezpečenie zvýšenej starostlivosti o hydrologický režim v ochrannom pásme jaskyne, ktoré sa v Rožňavskom okrese rozprestiera na ploche vyše 620 hektárov. Pri príležitosti dnešného slávnostného zhromaždenia v areáli jaskyne venovaného jej zaradeniu do spomínaného zoznamu to pre TASR uviedol správca jaskyne Dušan Macko.
Ako reprezentatívny a jedinečný príklad prírodného typu podzemnej mokrade v rámci celej Európy, ktorá má mimoriadny hydrologický význam, bola jaskyňa zaradená medzi ramsarské lokality vo februári tohto roku. Ďalším faktorom pre jej zaradenie ako dvanástej lokality zo Slovenska je výskyt vzácneho a ohrozeného jaskynného pavúkovca. Ochranu priľahlého územia a najmä vlastnej jaskyne, ako aj zvýšenú starostlivosť o vodozberné oblasti, bude zabezpečovať Správa slovenských jaskýň so sídlom v Liptovskom Mikuláši, Správa Chránenej krajinnej oblasti Slovenský kras, na území ktorej sa jaskyňa nachádza, v spolupráci s majiteľmi a správcami tamojších lesov a pozemkov.
Jaskyňa Domica, ktorá je národnou prírodnou pamiatkou, sa vyznačuje bohatou sintrovou výzdobou. Dominujú v nej bubny a štíty, kaskádovité jazierká, cibuľovité stalaktity a pagodovité stalagmity. Jaskynný systém, ktorým preteká riečka Styx, tvorí s jaskyňou Baradla v Maďarskej republike jednotný genetický systém v dĺžke asi 25 kilometrov. V rámci slovensko-maďarského projektu Jaskyne Slovenského a Aggteleckého krasu bola Domica v decembri 1995 zaradená do zoznamu Svetového prírodného dedičstva UNESCO. Objavili ju v roku 1926 a ročne si ju prezrie takmer 30 tisíc návštevníkov.
V roku 1971 bol v iránskom meste Ramsar prijatý dohovor o mokradiach, ktorý vytvára podmienky pre medzinárodnú spoluprácu pri ochrane a využívaní mokradí. Jeho zmluvnými stranami sa stalo vyše 120 krajín, vrátane Slovenskej republiky.