BRATISLAVA. O polnoci miestneho času (23:00 SEČ) začalo na východe Ukrajiny platiť oficiálne prímerie. Posledné hodiny pred ním sa však bojovalo.
Ukrajinský prezident Petro Porošenko krátko predtým nariadil ukrajinskej armáde zastaviť paľbu.
"Vydávam rozkaz armáde Ukrajiny, aby zastavila paľbu o 00:00 h 15. februára," uviedol Porošenko v televíznom prejave. Po jeho boku stál náčelník generálneho štábu ukrajinskej armády Viktor Muženko.
Očití svedkovia pre agentúru Reuters uviedli, že bezprostredne po začiatku platnosti prímeria došlo vo východoukrajinskom meste Doneck k zastaveniu delostreleckej paľby.
S odvolaním sa na americký Biely dom agentúra Associated Press informovala, že americký prezident Barack Obama v sobotu večer telefonicky hovoril s Porošenkom aj nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou.
Podľa Bieleho domu sa Obama a Porošenko zhodli na potrebe zastavenia násilia v súlade s podmienkami dohody z Minsku.
Ruský prezident Vladimir Putin v sobotu telefonicky uistil nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú aj francúzskeho prezidenta Françoisa Hollanda, že dodrží dohodu o prímerí.
Stupňovanie útokov Ukrajinský prezident Petro Porošenko varoval, že dohoda o ukončení vojny na východe krajiny je vo “veľkom nebezpečenstve”.
Informovala o tom na svojom portáli spravodajská televízia BBC.
Porošenko obvinil Rusko z "výrazného stupňovania" ofenzívy napriek mierovej dohode dosiahnutej v Minsku vo štvrtok.
V dôsledku ostreľovania v Donecku a poblíž Debaľceva zomrelo za posledný deň pred prímerím minimálne 28 civilistov a vojakov. Nie je jasné, kto stál za týmto ostreľovaním, obe strany sa obviňujú navzájom.
"Vzbúrenci sa ešte pred polnocou snažia naplniť takticky dôležité plány na rozšírenie územia pod ich kontrolou, a to najmä smerom na Debaľceve," uviedol hovorca ukrajinskej armády Andrij Lysenko, ktorého citovala agentúra Reuters. Diať sa tak malo za materiálnej podpory prichádzajúcej spoza hraníc susedného Ruska.
Ceasefire deadline approaches amid ongoing fighting in Ukraine http://t.co/wr3KFwEc5i pic.twitter.com/pvazRvOwV4
— FRANCE 24 English (@France24_en) 14. Únor 2015 Útok na Mariupoľ Povstalci útočili na mesto Mariupoľ, informoval v sobotu portál českej tlačovej agentúry ČTK. Do bojov nasadili aj tanky a delostrelectvo. Informácie potvrdili aj velitelia doneckých vzbúrencov.
Mariupoľ sa nachádza na pobreží Azovského mora a existujú obavy, že Moskvou podporovaní separatisti sa mesto snažia získať s cieľom vytvorenia koridoru medzi Ruskom a Krymom.
Separatisti ostreľovali Mariupoľ aj koncom januára. Rakety vtedy dopadli do obytných štvrtí na východných predmestiach mesta.
V troch fázach zasiahli viacero civilných budov, vrátane trhu, školy, obchodov a bytových domov. Zahynulo viac ako 30 civilistov, vyše 100 ľudí zranili.
Prečítajte si tiež:
Sedem možných scenárov pre Ukrajinu
Obliehanie Debaľceva Mesto Debaľceve bolo v sobotu pod stálou paľbou, horí a hrozí mu úplné zničenie. Z obkľúčenia sa tam snažilo prebiť niekoľko tisíc ukrajinských vojakov.
“Separatisti sú odhodlaní mesto zničiť. Trvalému ostreľovaniu sú vystavené obytné štvrte. Mesto je v plameňoch,” informoval šéf miestnej polície.
Vzbúrenci držia v debaľcevskom obkľúčení 7-tisíc až 10-tisíc vládnych vojakov.
Cez kontrolné stanovište prešiel v sobotu smerom na Debaľceve konvoj nových vojenských vozidiel, bolo vidno i tanky a obrnené vozidlá. Jeden z povstalcov pre Reuters povedal, že bojovníkom pomáhajú "hostia z Ruska".
Poradca ukrajinského ministra obrany Anton Heraščenko v sobotu v Kyjeve oznámil, že na východe Ukrajiny je do bojov nasadených 50-tisíc ukrajinských vojakov. Priamo na fronte údajne operuje 15-tisíc príslušníkov ukrajinských ozbrojených síl.
Stanné právo Ukrajinský prezident Petro Porošenko zdôraznil, že akékoľvek porušenie prímeria by mohlo viesť k zavedeniu stanného práva v krajine.
"Ak nenastane mier, budeme musieť pristúpiť k takémuto ťažkému, ale nevyhnutnému rozhodnutiu," uviedol podľa agentúry Interfax ukrajinský líder.
Dohoda o prímerí z bieloruského Minsku sa podľa vodcu separatistov Alexandra Zacharčenka nevzťahuje na Debaľceve. Uviedla to ruská agentúra RIA Novosti.
Ostreľovanie zničilo nemocnicu v Artemivsku. Informovala o tom agentúra Reuters.
Pred prímerím sa údajne bojovalo aj v Luhanskej oblasti, terčom ostreľovania bol podľa ruskej agentúry TASS samotný Luhansk.
Zbrane pre Ukrajinu Podľa agentúry RIA Novosti potvrdil britský rezort obrany dodanie 20 obrnených transportérov typu Saxon na Ukrajinu.
Zásielku údajne realizovala nemenovaná britská spoločnosť. Zanedlho by malo doraziť ďalších 55 kusov. Ide o vyradené a nesmrtiace vozidlá.
Prijatie obrnených transportérov potvrdila aj ukrajinská Rada pre národnú bezpečnosť a obranu (RNBOU). Vozidlá budú zmodernizované a zaradené do armádnej služby, tvrdí šéf RNBOU Oleksandr Turčynov.
"Vozidlá dorazili bez výzbroje, my ich vybavíme bojovou technikou, aby boli schopné poskytnúť účinné strelecké krytie pre Národnú gardu alebo iné jednotky, ktoré ich budú používať," uviedol Turčynov.
Vozidlá Saxon s váhou vyše desať ton majú dvojčlennú posádku a prepravnú kapacitu pred desať osôb.
Fighting persists in Ukraine as cease-fire looms http://t.co/XOyBQwa0je pic.twitter.com/bersYQT8cS
— Fox News (@FoxNews) 14. Únor 2015 Dohodnuté prímerie Prímerie na východe Ukrajiny začalo platiť 15. februára o 00.00 h miestneho času (23.00 h SEČ).
Na rokovaniach v Minsku bola dosiahnutá i dohoda o stiahnutí ťažkého delostrelectva, vytvorení bezpečnostnej zóny v šírke 50-140 kilometrov a opatreniach smerujúcich k trvalému politickému urovnaniu situácie.
Začiatkom marca sa má začať dialóg o uskutočnení komunálnych volieb v separatistami kontrolovaných oblastiach, následne majú byť prepustení všetci rukojemníci a nezákonne zadržiavané osoby.
Do 14. marca má ukrajinský parlament, Najvyššia rada, vymedziť územie s osobitným režimom samosprávy.
Do konca roku má do platnosti vstúpiť nová ústava Ukrajiny.
Za podmienky úplného politického urovnania konfliktu by ukrajinská vláda mala opätovne získať úplnú kontrolu nad štátnou hranicou s Ruskom v celej zóne konfliktu.
V postihnutých oblastiach sa má zabezpečiť distribúcia humanitárnej pomoci.
Debaltseve. We are confident these are Russian military, not separatist, systems pic.twitter.com/3xzdvAddWJ
— Geoffrey Pyatt (@GeoffPyatt) 14. Únor 2015 Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu