Paríž 6. júla (TASR) - V jaskyni na západe Francúzska objavili archeológovia unikátnu nástennú kresbu zubra, ktorá patrí s dĺžkou štyri metre k najväčším na svete. Toto monumentálne dielo je len časťou senzačného objavu, ktorý sa podaril v údolí Dordogne pri meste Cussac.
"Je to nálezisko svetového významu," informoval Dany Barraud, hlavný archeológ regiónu.
Vyše 20.000 rokov staré nástenné kresby objavili už minulý rok v septembri, ale o význame nálezu sa verejnosť dozvedela až teraz. Pretože kresby sú veľmi citlivé na vonkajšie vplyvy, môžu do jaskyne vstupovať iba vedci.
Na jaskynných stenách sú obrazy zvierat, vtákov, hermafroditov, no nájdu sa aj podobizne žien a erotické motívy. "Sú to monumentálne, do steny vyryté kresby. Objavili sme ich viac ako 100, ale asi ich bude viac. Z dôvodu ťažkých pracovných podmienok postupujeme len pomaly," povedal Barraud.
Archeológovia môžu zostať v jaskyni maximálne tri hodiny, pretože vzduch obsahuje veľa uhlíka. Zem zasa tvorí mäkká hlina a steny sú z drobivého vápenca, ktorý reaguje veľmi citlivo na vlhkosť. O sprístupnení náleziska sa preto neuvažuje, no miestne úrady chcú dať zhotoviť v susednej jaskyni verné kópie kresieb.
Prehistorické kresby pri Cussacu sú druhým najvýznamnejším nálezom svojho druhu vo Francúzsku za menej ako desať rokov. V roku 1994 objavili jaskyniari v rokline Ardeche kresby zvierat, ktorých vek sa odhaduje na 32.000 rokov. Vek artefaktov z Cussacu môže byť 22.000-28.000 rokov. Sú teda oveľa staršie ako slávne kresby z jaskyne Lascaux, ktoré majú asi 16.000 rokov.