Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom.Summity EÚ: Dlhé, nudné a nikto ich nemá rád
Z Bruselu od nášho redaktora PAVLA ŠTRBU
BRUSEL. Štvrtkový summit Európskej únie v Bruseli bol z kategórie mimoriadnych a neformálnych.
Lídri dvadsaťosmičky sa aj preto na ničom zásadnom nedohodli a obmedzili sa len na všeobecné záverečné stanoviská. Hlavnou témou bol terorizmus, okrajovou Ukrajina a krátko sa hovorilo aj o Grécku.
Summit zvolali v reakcii na teroristické útoky v Paríži, pri ktorých zahynulo 20 ľudí vrátane desiatich členov redakcie satirického magazínu Charlie Hebdo. Členské štáty EÚ chceli dať najavo, že v boji proti terorizmu nepoľavia.
Problém so Schengenom
V únii sa v súvislosti s touto témou už dlhšie hovorí o nutnosti zjednotiť register leteckých pasažierov. Cieľom je zachytiť pohyb podozrivých osôb pohybujúcich sa v rámci schengenského priestoru medzi jednotlivými krajinami.
S tým väčšina členských štátov v podstate nemá problém. Diskusia sa však točila aj okolo sprísnenia schengenského režimu - a s tým už viaceré členské štáty, najmä tie novšie, problém majú. Patrí medzi ne aj Slovensko.
„Myslíme si, že to, čo platí dnes, je postačujúce,“ povedal na záverečnej tlačovej konferencii v Bruseli premiér Robert Fico. Už teraz je v prípade mimoriadnych udalostí možné dočasne uzavrieť hranice medzi členmi Schengenu. Podľa mnohých štátov to však nestačí a režim je potrebné sprísniť.
„Odmietame, aby sme vymýšľali ďalšie dôvody, ktoré by obmedzovali voľný pohyb osôb v rámci Schengenu,“ uviedol Fico.
Sorry pre Grékov
Summit sa konal krátko po tom, ako v bieloruskom Minsku padla dohoda o prímerí na Ukrajine. Viacerí lídri však neskrývali skepsu nad tým, či sa ju podarí dodržať.
Posledný dohovor z Minsku ešte z vlaňajška dopadol fiaskom a kríza na východe Ukrajiny sa odvtedy len zhoršila.
Prímerie má byť nastolené už v nedeľu, dovtedy sa však obe strany konfliktu pravdepodobne pokúsia posilniť si vlastné pozície. Obetí, vrátane tých civilných, tak do nedele ešte môžu pribúdať.
Na summite sa prvýkrát objavil aj nový grécky premiér Alexis Tsipras. Kamery ho tesne pred začiatkom rokovaní zachytili v družnej debate s francúzskym prezidentom Francoisom Hollandom. Rozhovory s Tsiprasom však podľa všetkého až také družné neboli.
Grécko žiada odpísanie veľkého časti dlhu, čo dnes v únii nepripúšťa prakticky nikto. „Tam nemáme kam uhnúť. Môžeme len Grékom povedať I am sorry, je mi ľúto, dovidenia,“ uzavrel Fico.