Očakávate, že tentokrát dohoda naozaj prinesie prímerie?
„Nevylučujem, že krátkodobé prímerie príde, ale zatiaľ ide len o dohodu na niektorých bodoch. A to o zastavení bojov, o výmene zajatcov a o vytvorení demilitarizovaného pásma. Toto je jediné, na čom sa dohodli prezidenti Putin aj Porošenko. Všetky ostatné veci, ktoré sú súčasťou dohody, sú nejasné a samotná dohoda predpokladá, že by mali vzniknúť pracovné skupiny, aby sa realizovali. Som skeptický, že sa vôbec realizovať budú.“
Aké sú po tejto dohode najspornejšie otázky?
„Ukrajinská strana požaduje kontrolu nad hranicou s Ruskou federáciou, z Ruska a od separatistov prichádza odpoveď, že to sa môže stať až po ústavnej reforme. Tá by mala obsahovať udelenie osobitného štatútu separatistickým regiónom. Ukrajinská strana odmieta cez medzinárodný bilaterálny dokument riešiť otázku ústavných zmien.“

Čo okrem zastavenia bojov žiadajú separatisti?
„Chcú, aby ukrajinská vláda začala vyplácať dôchodky a platy štátnych zamestnancov na ich územiach. Ukrajinci hovoria, že sa tak môže stať až na základe výsledkov nových volieb. Separatisti zas žiadajú uznať hlasovanie, ktoré oni organizovali v novembri, nech ostanú v platnosti lídri, ktorých vtedy zvolili. To pre ukrajinskú stranu nie je prijateľné.“
V čom je táto dohoda z Minska iná oproti septembrovej, po ktorej sa prímerie neudržalo?
„Minimálne v tom, že bola prijatá za účasti štyroch hláv európskych štátov. Z diplomatického hľadiska je to nová úroveň. Bohužiaľ, prezidenti nepodpísali spoločné vyhlásenie.“
Je možná ústavná zmena na Ukrajine? Kedy?
„Podľa dohody by mala prebehnúť do konca roka 2015, čo je veľmi málo pravdepodobné.“
V nedeľu sa snáď začne prímerie, budú sa teraz snažiť obe strany konfliktu tvrdými bojmi posunúť pred tým aspoň o niečo dopredu?
„Je to celkom logická úvaha.“
Akú úlohu v týchto rokovaniach zohráva Alexandr Lukašenko? Posledného diktátora Európy doteraz Západ kritizoval, no teraz k nemu chodia lídri na rokovania.
„Bola to požiadavka ruskej strany ešte pred septembrovou dohodou. Ruská strana si dala podmienku – alebo Minsk alebo nikde. Lukašenko prebral na seba úlohu hostiteľa prijateľného pre Rusov, druhá strana sa s tým musela zmieriť.“