Brusel 18. decembra (TASR) - Hlavnou prioritou gréckeho predsedníctva v EÚ bude začať praktickú integráciu budúcich nových členov, vrátane Slovenska, do únie. Oznámil to dnes v Bruseli grécky minister zahraničných vecí Jorgos Papandreu.
Grécko prevezme rotujúce predsedníctvo od Dánska 1. januára 2003 a na čele únie bude stáť šesť mesiacov. Atény chcú dodržať časový plán stanovený na summite v Kodani, podľa ktorého majú nové krajiny vstúpiť do únie k 1. máju 2004.
Úlohou Grécka bude teda dokončiť prístupovú zmluvu, ktorú EÚ s desiatimi budúcimi členmi, vrátane Slovenska, podpíše 16. apríla 2003 v Aténach "v tieni Akropoly".
Po podpise prístupovej zmluvy sa začnú budúce členské krajiny zúčastňovať ako pozorovatelia na zasadnutiach Rady ministrov, oznámil grécky minister. "Urobíme z rozšírenia skutočnosť," dodal.
Grécke predsedníctvo zdôraznilo, že proces rozšírenia sa nekončí prijatím desiatich krajín, ktoré uzavreli prístupové rokovania v Kodani. Atény chcú pokročiť v prístupových rokovaniach s Rumunskom a Bulharskom a pomôcť Turecku priblížiť sa k splneniu politických kritérií.
Ďalšími prioritami gréckeho predsedníctva budú tzv. lisabonský proces, ktorého cieľom je zvyšovať konkurencieschopnosť EÚ, udržateľný rast a sociálnu súdržnosť, ďalej problematika migrácie, budúcnosť Európy a jej postavenie vo svete.
Vrcholom gréckeho predsedníctva budú dva summity. Prvý v Bruseli sa uskutoční 21. marca a bude venovaný ekonomickým otázkam. Letný summit je naplánovaný na 20. júna v Solúne.
Za jednu z kľúčových priorít považuje minister Papandreu problematiku migrácie. Ide na jednej strane o ochranu EÚ pred nelegálnou migráciou, ale tiež o spôsob, ako pri starnúcej populácii čo najlepšie využiť riadenú legálnu migráciu.
V oblasti budúcnosti EÚ grécke predsedníctvo očakáva, že na solúnskom summite predloží Konvent svoje závery a odporúčania k budúcej reforme európskych inštitúcií. Summit by mal rozhodnúť o zvolaní tzv. medzivládnej konferencie, ktorá o tejto reforme rozhodne.
Čo sa týka postavenia EÚ vo svete, grécke predsedníctvo chce ďalej posilňovať vzťahy s Ruskom, Balkánom, Stredozemím a Blízkym východom. Za kľúčovú považuje spoluprácu s USA.
Grécko bude únii predsedať do 30. júna 2003, potom ho na čele EÚ nahradí Taliansko. Celkovo ide o štvrté grécke predsedníctvo od roku 1981, keď krajina vstúpila do únie.
"Grécko je hrdé, že preberá predsedníctvo v takomto historickom okamihu vývoja Európy," uviedol dnes minister Papandreu. Mottom gréckeho predsedníctva bude "Naša Európa - spoločná budúcnosť v komunite hodnôt".
Grécke predsedníctvo v EÚ - to budú dve zasadnutia Európskej rady (summity EÚ), päť medzinárodných summitov (podpis prístupovej zmluvy, Európska konferencia, summit s Afrikou, Ruskom, Západným Balkánom), 39 stretnutí Rady ministrov a 14 neformálnych ministerských schôdzok. Okrem toho sa v 36 rôznych gréckych mestách uskutoční viac ako 180 ďalších zasadnutí na rôznych úrovniach.
(spravodajca TASR Robert Sermek) dem