Haag 18. decembra (TASR) - Žaloba haagskeho tribunálu OSN požaduje v procese proti bosnianskosrbskej exprezidentke Biljane Plavšičovej trest vo výške 15-25 rokov väzenia.
Obhajoba naproti tomu trvá na maximálnom treste vo výške ôsmich rokov. "S ohľadom na vek obžalovanej sa každý vyšší trest rovná doživotiu," vyhlásil dnes advokát Plavšičovej.
Bývalá 72-ročná spolupracovníčka bývalého vodcu bosnianskych Srbov Radovana Karadžiča priznala pred tribunálom svoju zodpovednosť za etnické čistky počas vojny v Bosne v rokoch 1992-95.
Žaloba pripisuje Plavšičovej vinu predovšetkým za vyhnanie 700.000 Moslimov a Chorvátov z ich domovov v Bosne, ako aj zatýkania, mučenie a genocídu tisícok nevinných obetí. Žaloba však priznala, že existujú väčší vinníci ako je Plavšičová. Sudca Richard May oznámil, že rozsudok bude známy po vianočnej prestávke.
Hlavná prokurátorka tribunálu Carla del Ponte vo svojej záverečnej reči ocenila, že exprezidentka zmenila po roku 1995 svoj postoj. Aktívne sa podieľala na spopularizovaní daytonskej mierovej dohody medzi srbskými krajanmi.
"Odštartovala nový začiatok. Cestu však nedotiahla do detailov," konštatovala del Ponte. Zároveň dodala, že exprezidentka odmietla vypovedať v iných procesoch. Na otázku jedného z troch sudcov odpovedala, že bez Plavšičovej priznania viny, by pre exprezidentku požadovala doživotný trest.
Až do vynesenia rozsudku zostane Plavšičová ušetrená väzenia. Zostávajúci čas strávi pod dozorom v Belehrade. Predĺženie termínu podmienečného pobytu na slobode nesúvisí s dĺžkou trestu, vyhlásil May.
Belehradský týždenník Blic News dnes uviedol, že haagsky tribunál OSN uzavrel s Plavšičovou dohodu, podľa ktorej si mohla vybrať krajinu, kde bude väznená.
Podľa Blic News Plavšičová si môže v prípade vynesenia rozsudku odpykať trest vo Švédsku. Vo Švédsku existuje zákon, ktorý umožňuje aby si väzni nad 70 rokov odsedeli v nápravnom zariadení iba symbolický čas. V tom prípade by exprezidentka strávila za mrežami len krátku dobu, konštatoval týždenník.
3 4 20 oso dem