SME

Dobrovoľníci v Odese zatiaľ cvičia s maketami kalašnikovov (čítanie+)

Dobrovoľníci v Odese zatiaľ cvičia s maketami kalašnikovov (čítanie+)

Ukrajinský odeský odpor - na rozdiel od policajtov neberú úplatky a nechránia banditov.

[content type="longread-pos" pos="center"] Ukrajinský odeský odpor - na rozdiel od policajtov neberú úplatky a nechránia banditov. [/content]

TEXT: Petra Procházková, Odesa

U robím krok do neznáma, vetva pod mojou váhou praskne a niekde blízko sa rozšteká pes. Zastavím sa. Z tmy vystúpi vysoká postava a povie: „Veliteľ vás očakáva. Poďte za mnou." Trošku mi to pripomenulo pioniersky tábor a nočné výpravy. Lenže títo muži žiadne bobríky nezbierajú.

„Najbližšie nepriateľské tanky sú len sto kilometrov od nás v Podnestersku. Asi 330 kilometrov na juhovýchod je krymská frontová línia, no a do Mariupoľa, kde sa teraz bojuje, je to 620 kilometrov. Takže sme ohrození z troch strán," hovorí veliteľ.

Nasadiť masky

Keď mu pár hodín predtým vodca odeských aktivistov euromajdanu Mark Gordijenko telefonoval, oslovoval ho výhradne Inžinier. Ani teraz sa mi nepredstaví pravým menom. Hneď ako vytiahnem fotoaparát, zavelí a všetci si nasadia masky.

„Si mŕtvy!“ Kričí mladý inštruktor na asi šesťdesiatročného muža. „Znova!“ Zakričí. A chlapík sa hodí do vlhkej špiny. Keď vedľa neho čosi buchne a na okamih osvetlí priestor, prikryje si hlavu, vzápätí vyskočí a beží dopredu so samopalom namiereným tam, kde by mohol byť nepriateľ.

Čítajte ďalej

Anna Remiášová pri pomníku syna: Nikdy to nevzdám Foto

21. výročie vraždy Róberta Remiáša si prišli k jeho pamätníku pripomenúť aj študenti, ktorí organizovali Veľký protikorupčný pochod.

Colníci zásielky pri kontrole neotvárajú - na rozdiel od Danka Video

Kancelár poslancov posiela, aby si preberali listy mimo parlament.

Skener na poštové zásielky.

Danko si v Národnej rade otvoril čitáreň (Schutzov týždeň)

Smernicu z rezortu vnútra vyvinul sám Kaliňák.

Andrej Danko v NR SR.

U. S. Steel namieta sudcov: Hovorili skôr, než mali

Majetok súd zaistil bez toho, aby to poriadne vysvetlil.

Výroba ocele v U. S. Steel Košice.
Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop