Haag 18. decembra (TASR) - Prokuratúra haagskeho tribunálu OSN obvinila Juhosláviu zo zadržiavania dokumentov s rozhodujúcim významom pre proces s exprezidentom Slobodanom Miloševičom. Zároveň vyzvala sudcov podniknúť tvrdé kroky, ktoré by prinútili Belehrad poskytnúť žiadané materiály.
Žaloba Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY) v útočnom súdnom podaní obvinila Juhosláviu z toho, že nesplnením požiadaviek na poskytnutie určitých dokumentov zo štátnych archívov marí najväčší proces týkajúci sa vojnových zločinov, ktorý v Európe otvorili od Norimberských procesov po druhej svetovej vojne.
"Požadované dokumenty sú rozhodujúce pre trestné stíhanie Miloševiča. Neposkytnutie týchto dokumentov v tomto prípade vážne sťažujú možnosti Súdnej komory zistiť fakty," tvrdia prokurátori v dnes zverejnenom podnete, ktorý predložili minulý týždeň.
"Šírka a hĺbka požadovaného materiálu a pomoci sa týka jadra prípadu proti obžalovanému. Neexistuje ospravedlnenie, ktorým by JZR (Juhoslovanská zväzová republika) mohla neposkytnutie takýchto dokumentov zdôvodniť," uvádza sa v dokumente.
Žalobcovia tvrdia, že chcú získať citlivé materiály z armádnych a vládnych archívov, ktoré - ako dúfajú - poskytnú životne dôležité dôkazy o role juhoslovanskej armády a srbskej polície v konfliktoch v Chorvátsku, Bosne a Kosove, ku ktorým došlo v čase Miloševičovej vlády.
Prokurátori dodali, že od úradov v Belehrade dostali odpoveď na menej ako polovicu z 57 žiadostí o dokumenty pre Miloševičov prípad. Dodali, že tieto dokumenty bezpochyby existujú, pričom sú držané v Juhoslávii.
Miloševičov proces sa začal vo februári. Exprezident čelí obvineniam z vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti, ku ktorým na Balkáne došlo v 90. rokoch. V súvislosti z bosnianskou vojnou (1992-95) je obvinený aj z genocídy.
Sudcovia a prokuratúra sú pod tlakom na urýchlenie procesu. Ten sa dostal do časového sklzu kvôli zdravotným problémom Miloševiča, ktorý sa obhajuje sám a musí byť preto prítomný na pojednávaniach.
Žalobcovia pripomenuli, že Norimberský proces bol vďaka rozsiahlemu prístupu k archívom zavŕšený v priebehu ôsmich mesiacov. Proces s Miloševičom mal podľa pôvodných odhadov trvať asi dva roky.