Nemecká kancelárka diskutovala v Kanade o kríze na Ukrajine a vyjadrila sa aj k budúcnosti Grécka.
OTTAWA. Nemecká kancelárka Angela Merkelová zopakovala, že je proti dodávkam zbraní na Ukrajinu a vyjadrila nádej, že tamojší konflikt sa dá urovnať diplomatickou cestou.
"Myslím si, že vojensky sa aj tak nedá vyriešiť," povedala Merkelová v pondelok po stretnutí s kanadským premiérom Stephenom Harperom v Ottawe. Dodala, že práve preto sa ešte raz zintenzívnilo diplomatické úsilie.
Obaja lídri kritizovali Rusko za anexiu Krymu a politiku voči Ukrajine.
Pomoc Grécku
"Situácia na Ukrajine je nebezpečná kvôli pokračujúcej ruskej agresii. Nelegálnu okupáciu ukrajinského územia nebudeme akceptovať," vyhlásil Harper, ktorý tiež dúfa, že sa podarí nájsť diplomatické riešenie situácie.
"Bohužiaľ, pán Putin sa rozhodol použiť vojenské prostriedky," povedal podľa agentúry DPA na adresu ruského prezidenta Vladimira Putina.
Merkelová tiež zdôraznila, že územná celistvosť Ukrajiny nesmie byť narušená: "Ak sa tak stane, musíme konať spoločne, v tomto sú si Kanada a Nemecko veľmi blízke".
Kanada doteraz poskytla ukrajinskej armáde nesmrtiacu pomoc za približne 66 miliónov dolárov, okrem iného v podobe zimných pneumatík a prístrojov pre nočné videnie, pripomenula televízia CBC.
V súvislosti s diskusiou o budúcnosti Grécka v eurozóne Merkelová vyzvala novú vládu v Aténach na pokračovanie v reformnom kurze. Opätovne zdôraznila, že Grécko by malo zostať v eurozóne a tak je aj orientovaná politika Nemecka.
Pripomenula, že spolupráca v rámci Európskej únie spočíva na dvoch pilieroch: prvým je "vzájomná solidarita členských štátov EÚ, druhým vlastné úsilie krajín, ktoré majú program".
Príležitosť pre EÚ
Harper a Merkelová obhajovali navrhovanú Komplexnú hospodársku a obchodnú dohodu medzi Kanadou a EÚ, ktorá upravuje podmienky voľného obchodu a dodržiavania autorských práv.
Kancelárka ju považuje za "dobrú príležitosť pre našu ekonomiku". Podľa Harpera je dohoda začiatkom "novej éry ešte väčšej spolupráce v prospech oboch krajín".
Kritici dohody sa obávajú obmedzenia slobôd pre občanov a slabej ochrany spotrebiteľov. Nepáči sa im ani to, že dohoda bola dlho utajovaná.
Obaja politici hovorili aj o vojenskom ťažení proti tzv. Islamskému štátu a hospodárskych otázkach s ohľadom na summit skupiny G7, ktorý sa uskutoční začiatkom júna v Nemecku.
Pre Poľsko je poskytnutie zbraní poslednou možnosťou
Poľský minister obrany uviedol, že dodávky zbraní Ukrajine sú poslednou alternatívou.
VARŠAVA. Poskytnutie zbraní Ukrajine je poslednou možnosťou, ktorej sa však treba vyhnúť, pretože by to mohlo eskalovať konflikt na juhovýchode krajiny, uviedol v utorok poľský minister obrany Tomasz Siemoniak.
"Dodávky zbraní Ukrajine sú poslednou potenciálnou možnosťou a stojí za to sa jej vyhnúť," konštatoval minister v rozhovore pre poľský rozhlas. Citovala ho agentúra Reuters.
Siemoniak podľa denníka Gazeta Wyborcza uviedol, že Poľsko nemá v pláne poslať Ukrajine ťažkú vojenskú techniku.
(tasr)
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu