SME

23 odpovedí o islame: násilie, Európa, viera aj šaríja

23 odpovedí o islame: násilie, Európa, viera aj šaríja

Prečo moslimovia odchádzajú bojovať za Islamský štát? Prečítajte si staršiu prílohu SME.

Prečo moslimovia odchádzajú bojovať za Islamský štát? Prečítajte si staršiu prílohu SME, text pôvodne vyšiel vo februári 2015.

TEXT: Břetislav Tureček

FOTO: SITA/AP, TASR/AP, FOTOLIA

[content type="longread-pos" pos="left"]turecek.jpg Břetislav Tureček

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vedúci Centra pre štúdium
Blízkeho východu na
Metropolitnej univerzite Praha.
Blízkemu východu sa ako novinár
venoval od roku 1993, päť rokov
(2008-13) pôsobil ako spravodajca
Českého rozhlasu v Jeruzaleme.
O Blízkom východe napísal tri knihy.

[/content]

[content type="longread-pos" pos="right"]Kapitoly:

1. Centrum nestability

2. Islamský terorizmus

3. Učenie islamu

[/content]

T isíce európskych moslimov už odišli na Blízky východ bojovať za Islamský štát. Západné štáty zas jeho pozície bombardujú. Región je opäť miestom krvavého konfliktu, ktorý je pre nezainteresovaných až príliš komplikovaný.

Boje na Blízkom východe pritom nie sú nové a neplatí ani zúžený pohľad, že ide len o problém radikálneho islamu. Na jednom mieste sa spájajú záujmy svetových mocností, nefungujúce štáty, problém chudoby a aj náboženské rozdiely.

V Európe máme milióny moslimov, ktorí problémy tohto regiónu vnímajú ako vlastné. Preto je dobré snažiť sa pochopiť, čo sa vlastne v moslimskom svete deje a čo si o tom myslia samotní moslimovia.

1. Prečo sa najviac konfliktov odohráva v moslimskom svete?

Blízkym východom otriasa nestabilita z mnohých dôvodov a radikálny islam je jedným z katalyzátorov, ktoré krízu často vystupňujú.

Ešte na začiatku 20. storočia bola väčšina Blízkeho východu zjednotená pod vládou Osmanskej ríše, kresťania tam mali stabilnú a bezpečnú pozíciu, antisemitské pogromy na Židov sa odohrávali v kresťanskej Európe a mnohé ich obete hľadali útočisko práve v moslimskom Oriente.

Situáciu výrazne zmenila súhra niekoľkých vecí. Predovšetkým to bola prvá svetová vojna, po ktorej sa Osmanská ríša rozpadla, západné mocnosti ju rozdelili na niekoľko umelo vytvorených štátov a vo väčšine z nich začali samy vládnuť.

Navyše sa aj na Blízky východ preniesol nový fenomén čias - nacionalizmus. Svojich národných práv sa začali domáhať Arabi, Kurdi, Arméni, Turci, objavil sa aj koncept sionizmu - teda masová migrácia Židov zo všetkých končín sveta do Palestíny, čo, samozrejme, viedlo k zhoršeniu pozície pôvodných arabských obyvateľov.

2. Prečo k destabilizácii a násiliu prispieva práve islam?

Islam je v tomto nestabilnom regióne hlavným náboženstvom a ideológiou. Ak hovoríme o terorizme, mocenské vákuum, zrútené štáty a bezvládie vždy nahrávajú zločincom, sadistom či megalomanom. Kto chce toto dnes využiť v Sýrii alebo Iraku, ťažko by niečo dosiahol pod vlajkou kresťanstva alebo demokracie. Inokedy alebo inde sa podobných činov dopúšťajú aj kresťania.

Počas občianskej vojny v Libanone (1975 - 1990) najznámejší masaker, pri ktorom v palestínskych utečeneckých táboroch zastrelili, umučili alebo znásilnili stovky moslimských civilistov, spáchali kresťania a spojeneckí vojaci židovského štátu sa tomu len nečinne prizerali.

V dnešných časoch je každopádne islam najúčinnejším motivačným prvkom v konfliktoch, ktoré sa nás dotýkajú. Ešte pred tridsiatimi rokmi sa blízkovýchodní teroristi rovnako vehementne hlásili ku globálnej červenej revolúcii. Nové toky peňazí, noví sponzori presadzujúci novú ideológiu sa začali objavovať s koncom studenej vojny koncom 80. rokov a keď sa Sovietsky zväz onedlho rozpadol, prestal na Blízkom východe podporovať svoje klientské politické a ozbrojené skupiny.

3. Podnecuje moslimský radikalizmus Západ?

Rozhodne Západ nie je jediným a zrejme ani hlavným vinníkom týchto kríz, aj keď v minulosti radikálne poňatie islamu sám často aktívne podporoval, keď to mohlo poslúžiť jeho záujmom.

Za prvej svetovej vojny napríklad Nemecko, teda spojenec Rakúska-Uhorska, manipulovalo neutrálnu Osmanskú ríšu, aby sa tiež zapojila do konfliktu a to na strane Berlína a Viedne.

Nemci pritom otvorene presadzovali myšlienku, že formou svätej vojny (džihádu) treba aktivizovať moslimov proti nepriateľovi, a to nielen Arabov na Blízkom východe, ale aj tých, ktorí vtedy žili v britskej Indii alebo v Rusku. V Berlíne tak napríklad vychádzal v niekoľkých orientálnych jazykoch propagandistický časopis al-Džihád, medzi moslimami od Turecka po Afganistan sa potom nemeckí emisári snažili vyvolávať dojem, že nemecký cisár Wilhelm II. prestúpil na islam a prijal druhé meno Muhammad.

[content type="longread-pos" pos="center"][/content]

4. Môže mať táto politika dôsledky aj dnes?

Na udalosti prvej svetovej vojny sa už zabudlo, známejšie sú preto prípady z nedávnej histórie - už od konca 70. rokov napríklad Spojené štáty burcovali takzvaných mudžahedínov, teda bojovníkov islamskej svätej vojny, proti komunistickej vláde v Afganistane a potom aj proti sovietskym okupačným jednotkám, ktoré do krajiny prišli.

Práve z týchto mudžahedínov vznikla na konci 80. rokov al-Káida, ktorá onedlho začala útočiť aj proti Západu.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C3MPG na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Čítajte ďalej

Julia Senjuk pózuje s ukrajinskými vojakmi po amputácii.

Po mojich návštevách žiaria, hovorí Julija Senjuk.


Ochrana mosta je nákladná záležitosť.


a 3 ďalší
Americký prezident Joe Biden.

USA rezolúciu OSN predtým vetovali.


Ruský prezident Vladimir Putin.

Ruská armáda však zostrelí stíhačky, ktoré Západ dodá Ukrajine.


TASR
Príslušníci pakistanských bezpečnostných síl.

Otec a syn pred vyšetrovateľmi vyhlásili, že obaja dievča roky znásilňovali.


TASR
SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu