Berlín 18. decembra (TASR) - Prvý program nemeckej verejnoprávnej televízie ARD odvysiela dnes o 21.55 h dokumentárny film írskeho novinára Jamieho Dorana, v ktorom sa tvrdí, že príslušníci americkej armády sa podieľali na zavraždení niekoľkých tisícok bojovníkov Talibanu, ktorých zajali vojaci afganského generála Rašida Dostuma, informuje dnešné vydanie nemeckého denníka Die Welt.
Očití svedkovia vo filme informujú, že v novembri 2001 zmizlo po odzbrojovacej akcii, nad ktorou prebrala hlavné velenie armáda USA, 3000 z 8000 zajatých bojovníkov Talibanu. Po odovzdaní zbraní mali byť talibovia prevezení do väzenia, sem však nikdy neprišli. Veľká časť zajatcov sa udusila počas prepravy, tých, ktorí transport prežili, vojaci postrieľali a telá odviezli do spoločného hrobu na juh od mesta Mazáre Šaríf, pokračuje Die Welt.
Nepríjemná publicita sa USA dotkla a príslušné miesta vo Washingtone robia všetko pre to, aby uvedeniu filmu zabránili. "Je pre nás záhadou, prečo taká uznávaná spoločnosť, akou ARD bezpochyby je, chce uviesť dokument, ktorý sumarizuje absolútne nesprávne fakty," komentoval rozhodnutie vedenia ARD hovorca amerického ministerstva zahraničia Larry Schwartz. Americká strana označila Doranov dokument za snahu o diskreditáciu USA.
Autor filmového dielka Jamie Doran však v rozhovore pre Die Welt tvrdí, že na obhajobu svojho tvrdenia nemajú Američania nijaké dôkazy. Okrem toho sa snažia zabrániť vyšetrovaniu. "Prečo? Nevinný sa predsa nemá čoho obávať," hovorí Doran.
Američania tvrdia, že vojenské akcie v Afganistane si vzali na mušku niektoré Ľavicové elementy - napríklad nemecká PDS - a snažia sa USA zdiskreditovať. Írsky dokumentarista však trvá na riadnom vyšetrení týchto informácií. Upozorňuje aj na to že dvaja z jeho svedkov, ktorí mohli o masakre vypovedať, sú už mŕtvi. Zabili ich údajne Dostumovi vojaci.
Podľa informácie denníka sa do celej záležitosti zainteresovala už aj OSN a vyslala do Afganistanu skupinu expertov. Exhumácia tiel a ich prehliadka by sa mala uskutočniť na jar budúceho roka. Doran však upozorňuje na skutočnosť, že skupinu tvoria výlučne odborníci z USA. "Nebolo by lepšie, keby testy vykonala skupina nezávislých odborníkov?" pýta sa autor dokumentu v rozhovore pre Die Welt.
jč ed